Plaj voleybolu nasıl oynanır?

Plaj voleybolunda sayı alınması için topun rakip sahaya temas etmesi, rakibin hata yapması yahut ihtar alması gerekmektedir. Plaj vol...

 

Kum zemin üstünde çıplak ayaklarla oynanan bir spor dalıdır plaj voleybolu. Plajların daha fazla eğlenme ve dinlenme yeri olarak görülmesinden ötürü plaj voleybolu çoğu zaman yaz aylarının eğlenceli bir etkinliği olarak görülmektedir. Fakat bu spor, yaz olimpiyatlarında kendine yer bulmuş ciddi bir disiplindir.

Plaj voleybolunda sayı alınması için topun rakip sahaya temas etmesi, rakibin hata yapması yahut ihtar alması gerekmektedir. Plaj voleybolunda oyunu 2 set alan takım kazanır. Bir sette 21 sayıya ulaşan takım, minimum 2 sayı fark olması koşuluyla seti kazanır. 1 sayı fark olan hallerde ise fark 2 sayı olana kadar set uzar. Eğer ilk 2 set nihayetinde beraberlik var ise son set 15 sayı üstünden oynanır. Plaj Voleybolunda takımlar 1. ve 2. sette 7 sayıda bir ve 3. sette 5 sayıda bir oyun alanlarını değiştirirler. 1. ve 2. sette toplam sayı 21 olduğunda teknik mola uygulanmaktadır. 3. sette ise teknik mola yoktur. Bunun dışında takımların her sette 1 mola hakları vardır. Oyuncular, rakip oyuncuya ve oyuna engel olmayacak biçimde rakip sahaya geçebilirler ve anten dışında fileye ve direklere de temas edebilirler. Plaj voleybolunda takımlar yalnızca 2 kimseden oluştuğu için oyuncu değişikliği yoktur. Ek olarak çizgi hakemleri oyuncular gözlükleri silmeleri için havlu taşırlar.

Plaj voleybolunda oyuna başlamadan önce kura atışı yapılmaktadır. Kurayı kazanan takım top ya da saha seçimi yapar. Kurayı kaybeden takım ise ikinci setteki seçimi yapar. Takım oyuncuları sahaya diledikleri pozisyonda yerleşebilirler. Topu alan takım oyuna servis atarak başlar. Topun karşı sahaya gönderilmesi gerekmektedir. Karşı sahaya gönderilen topun maksimum 3 vuruş yapılarak tekrar rakip sahaya gönderilmesi gerekmektedir. Topa blok yapıldığı hallerde ise, blokla yapılmış olan temas ilk vuruş olarak değerlendirilir. Yani top, blok yapan takımın sahasında kalırsa bu takımın topu karşı sahaya göndermek için 2 vuruş hakkı kalır. Voleybol topunun karşı sahaya filenin üstünden, antenlerin arasından ve antenlere temas etmeden gönderilmesi gerekmektedir. Plaj voleybolunda topun rakip sahaya parmak plase ile gönderilmesi yasaktır. 

 

Plaj voleybolunda takımlar 2’şer insandan oluşur ve takımları yöneten bir koç yoktur. Plaj voleybolu maçlarında değişik takımın oyuncularının değişik renkte forma giymeleri gerekmektedir. Benzer renkte forma giyilmesi halinde hakem tarafından yapılmış olan kura atışı nihayetinde bir takım formalarını değiştirir. Başhakemin izin vermiş olduğu haller dışında oyuncular plaj voleybolunu çıplak ayakla oynarlar.

Plaj voleybolunda saha ölçüleri 16x8 metre iken file uzunluğu ise 8,5 metredir. Plaj voleybolunun oynanacağı sahanın zemininin doğal yahut yapay kumla kaplı olması gerekmektedir. Salon voleybolundan değişik olarak voleybolunda orta çizgi, hücum çizgisi, ön bölüm, oyuncu değiştirme kısmı, ısınma sahası ve ceza sahası yoktur.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Jet ski nasıl kullanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?