Rugby nasıl oynanır?

Maçın sonuç kısmında daha çok puanı toplayan takım maçı kazanır....

 

Amerikan futboluna çok benzeyen Rugby ile Amerikan futbolcu arasında büyük farklar vardır. Temel olarak bakıldığı zaman iki takım arasında oval bir topun el yahut ayaklarla kontrol edilerek sayı yapılmış olması esasına dayalı oynanan bir oyundur. Topa sahip olan takım topu sayı yapmak için karşı kaleye taşımaya çalışırken karşı takımın oyuncuları durdurmak için fiziki müdahelelerle topu elde etmeye çalışırlar.

Rugby Kuralları

Diğer sayı yapma hali ise goldür. Golün 3 türü bulunmaktadır. 

Drop gol: top yere çarptıktan sonra topa vurularak kale direklerinin arasından geçirerek yapılmaktadır. 3 puan değerindedir.

Rugby sahasının uzunluğu maksimum 100 metre, genişliği maksimum 70 metre olmalıdır.

Penaltı golü: Faul sonucu verilen penaltıda yapılmış olan vuruşla atılan goller de 3 puan değerindedir.

Takımlar 15'er kimseden oluşur.

Kalenin arkasında bir de try alanı adı verilen asgari 10 metre uzunluğunda bulunan alanlar yer alır. Bu alan saha boyutlarına dahil değildir. Oyuncuların topu yere koyabilmeleri, çok hızlı koştukları için sakatlanmadan durabilmeleri için bulunur. Bu alanda topu yere değdirmek 5 puan değerindedir.

Rugby maçları 40'ar dakikalık 2 devreden oluşur 

Şut hakkı: Try sonucu elde adılan hakla çekilen şutla yapılmış olan goldür. 2 puan değerindedir.

Maçlarda 1 hakem, 2 taç hakemi ve 1 de kamera görüntülerini izleyen televizyon hakemi bulunur.

 

Kale direklerinin arasından ve orta direğin üstünden geçen atışlar sayı(try) olarak kabul edilmektedir. 

Kale boyutları 5,6 metre genişliğinde, 3 metre yüksekliğinde olmalıdır. H biçimindeki kalenin yan kısmında bulunan direkler ise minimum 3.4 metre olmalıdır.

Maçın sonuç kısmında daha çok puanı toplayan takım maçı kazanır.

Rugby Ekipmanları

Dişlik: Rugby sert bir spor olduğundan ötürü darbeler nihayetinde bazen sakatlıklar yaşanabilmektedir. Bu sakatlıktan kaçınmak için dişleri korumak amacı ile dişlik kullanılır.

Krampon: Çim sahalarda yapılmış olan bütün sporlar gibi rugby sporcuları da krampon kullanırlar.

Rugby Topu: Rugby sporunda kullanılan topun oval bir biçimi vardır. Yanlamasına çevresi 58-62 cm arasında, uzunlamasına çevresi 74-77 cm arasında olmalıdır. Topun kütlesi 410-460 gr arasında ve topun içindeki hava basıncı 65,71-68,75 kilopascal arasında olmalıdır.

Başlık: Kafaya ve kulağa gelen darbelerin etkisini azaltmak için kullanılmaktadır.

Omuzluk: Maçlarda çoğunlukla köprücük kemiği sakatlıklarını önlemek için kullanılmaktadır. Hafif sünger yahut yumuşak plastikten yapılmaktadır.

Eldiven: Rugby topunu daha iyi kavrayabilmek için oyuncular tarafından tercih edilir.

Kickin Tee: Penaltı atışları için topun koyulduğu mekanizmadır.

Rugby denince herkesin aklına Avustralya gelse de anavatanı esasen İngiltere'dir. İlk kez 19. asrın başlarında Rugby School isimli okulda oynanmaya başlayan bu spor zaman geçtikçe yayılarak büyük kitleler tarafından oynanmaya başlamıştır. İlerleyen senelerde İngiltere'nin sömürgesi olan ülkeler arasında popüler bir spor şekline gelmiştir. Avustralta, Yeni Zellanda, Güney Afrika, Galler, İrlanda, İskoçya, Fiji ve diğer İngiltere sömürgesindeki ülkeler bu spora büyük ilgi göstermiştir. Rugby ligi ve rugby birliği olmak üzere iki değişik türü vardır. Bu günlerde oynanan rugby genellikle rugby birliği kurallarına göre oynanmaktadır.

 
 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Boğa güreşi nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?