Golf nasıl oynanır?

Golf standart bir oyun sahasına gerek duymayan birkaç top oyunundan bir tanesidir. Öyle ki, golf sahası ne kadar değişik ve eksantrik...

 

Sözlük tanımına baktığımızda Golf, esasen çok basit kuralları olan bir oyun olduğunu görüyoruz; "Türlü boyutlardaki sopalar ile topu hepsinden önce çimden oluşan parkur üstündeki deliklere minimum vuruş ve kurallar dahilinde denk getirmeyi amaçladığımız bir yarışmadır."

Golf standart bir oyun sahasına gerek duymayan birkaç top oyunundan bir tanesidir. Öyle ki, golf sahası ne kadar değişik ve eksantrik olursa alacağınız keyfin de artacağı söylenir. Türkiyede hemen her büyük kentte gerek amatör, gerek profesyonel sahalar bulunmuş olduğu gibi özel olarak yazlık illerimiz olan Antalya'da bulunan Milli Golf Park'ımız ve etrafındaki yine aşağı kalır yanı bulunmayan özel parkurlar dünya kalitesinde oyun keyfi sunmaktadır.

Golf nasıl oynanır?

Golf sahasında büyüklüğüne göre dokuz veyahut on sekiz delikten oluşturulmuş benzer sayıda parkur bulunmaktadır. Her parkurda oyuncuların atışa başlayacağı ufak bir bölüm bulunmaktadır. Her ne kadar her sahanın her parkurunun kendine has olduğunu söylediysek de hemen her kısımda topu deliğe ulaştırırken verdiğiniz kararlarda göz önüne almanız gerekli olan türlü engeller bulunmaktadır. Bunlar topun içerisinden çıkartması zor olan kum çukurları, toprak kısımlar ve saireden oluşur. Bu engeller genellikle öylesine yerleştirilmiştir ki yapacağınız atışı en direkt deliğe odaklayarak yapmanız halinde ufak bir hata ile topu bu engellerden birisine düşürerek atış sayınızı iki vuruş ile kaçınabileceğiniz benzer engel yüzünden üç belki de dörde yükseltmek zorunda kalabilirsiniz. Yani golf biraz da strateji uygulamanız gerekli olan bir oyundur.

 

Oyunun pek kuralı olmasa da alabileceğiniz türlü cezalar vardır, bunlar yaptığınız fazla atışların puanınızdan düşülmesi ve topu saha dışına çıkarttığınızda alacağınız fazladan bir atış cezasından oluşur. Golf oynarken bilmeniz gerekli olan diğer konu da kullanabileceğiniz sopa çeşitleridir. Her ne kadar her birinin kullanılacağı durumdaki avantajı ya da biçimi için kolay yaparak kendinize münasip bulacağınız boyutları seçmeniz en doğrusu olsa da kabaca farklılıklarına değinelim.

Her sopanın boyutu topu ulaştırmak istediğiniz mesafeye oranla uzamaktadır. Sopa seçiminin sizin alışkanlığınıza bağlı olduğunu söylemiştik; örneğin topu havaya fırlatmak yerine yere sertçe sektirerek daha kısa bir mesafede atış yaparak uzun sopalardan faydalanmak sahip olduğunuz varyasyonlardan bir tanesidir.

Sopalar genellikle üç gruba ayrılır. Tahta olanlar büyük kafalı ve uzunlardır. Topu başlangıç noktası veyahut çim alanlar üstünden uzun mesafelere iletmeye çalışırken kullanılır. Demir olanlar görece daha kısa sopaları ve sert başları olan sopalardır. Her noktada kullanılabilse de orta mesafeli atışlar ile topu düştüğü kum çukuru gibi kısımlardan kurtarmak için kullanılır. Putter denilen, düz yüzlü sopalar ise kısa mesafelerden mutlaka delikleri hedef alır iken kullanılmaktadır. Çoğu zaman çim alanda kullanılan bu sopalar oranla kısalardır. Resmi oyunlarda her oyuncu bu sopalardan 14 adet taşıyabilmektedir. Bu sopalar ile yapacağınız temel dört vuruş türü vardır. Bunlar açı ve mesafesine göre isimlerinden de anlaşılacağı üzere şöyledir:

 

Yaklaşma veya Çeyrek vuruş: Orta-uzun mesafelerde, belli bir mesafede durulması gerekli olan atışlarda kullanılmaktadır.

Tam veya Dolu vuruş: Başlangıçta ve açık çim alanlarda kullanılmaktadır.

Yarım vuruş: Bu şeklin gayesi topu orta mesafelerde çim üstüne düşürerek deliğe doğru biraz ilerlemesini sağlamaktır. Tuzaklardan çıkarken de kullanılmaktadır.

Put veya Son vuruş: Deliğe odaklı yer yer uzak mesafelerden de yapılmış olan atıştır.

Üç atış hakkı ve Dört cezalı hakkınızın olduğu Golf çokca türlü puanlama ile de oynanmaktadır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Doğa sporları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?