Squash nasıl oynanır?

Stres atmak için birebir bu spor dalı yoğun ve stresli bir gün sonrası, yolunda gitmeyen işerinize, sinirlerinizi bozan insanlara, de...

 

Futbol, basketbol, voleybol, hentbol, tenis hemen her insanın bilgi sahibi olduğu spor dallarıdır. Örnek vermek gerekirse, sokağa çıkıp da hentbol nedir diye sorarsanız, “elle oynanır”, “futbolun elle oynananı” gibi cevaplar alabilirsiniz. Lakin kendinize farklı seçenek arıyorsanız sguashı denemelisiniz.

Squash nasıl oynanır?

Stres atmak için birebir bu spor dalı yoğun ve stresli bir gün sonrası, yolunda gitmeyen işerinize, sinirlerinizi bozan insanlara, dertlerinize karşı deşarj olma, rahatlama biçimidir esasen.

Oyunu en ilginç kılan tarafsa oyunda bir hakemin olmayışıdır. Bu ilginç nokta Squash’ın centilmenlik ve fairplay’in ön planda tutulduğu, bütünüyle eğlence ve rahatlama amacı ile bir oyun olduğunun göstergesidir.

Oyun isteğe bağlı olarak, iki kişiyle veyahut çiftler durumunda oynanır. Yazı tura atışı bu oyunda da kimin ilk servis atacağını belirler. Servis için oyun alanında ayrılmış belli bir kısım vardır. Servis, servis kutusu ismiyle anılan bu bölümden atılır. Tıpkı teniste olduğu gibi, top elle havaya atılır ve bir yere değmeden topa raketle vurulur. Karşı duvarda çizgilerle belirlenmiş belli alana top çarptırılır. Top duvara çarptıktan sonra karşı alanda rakip oyuncu topa vuramadan alanda birden fazla kez sekerse yahut rakip oyuncu topu karşılamasına karşın top belirlenmiş alanın dışına yani dışarı çıkarsa sayı kazanılmış olur.

 

Yan duvarlar ve arka bölümdeki camın oyun sırasında kullanılması topun şaşırtıcı bir biçimde sekmesine neden olduğundan oyunu daha eğlenceli zevkli hale getirir.

Bu oyun, dört tarafı kapalı mekanlarda oynanması gerektiği için özel salonları olan, tenis raketinden daha dar bir raketle ve yere bırakınca zıplamayan pinpon topu büyüklüğünde lastik topla oynanan bir oyundur.

Squash yahut duvar tenisi. Türkiyede pek bilinmeyen, yeni yeni keşfedilen bu eğlenceli oyunun anavatanı İngiltere’dir. İlk İngiltere’de keşfedilen bu spor dalı, çabucak Avrupa’nın hemen her kısmında bilinen ve sevilerek oynanan bir oyun durumunu almıştır. Ortaya çıkış hikayesi de minimum oyun kadar ilgi çekicidir. Söylentiye göre bu oyun tenis oynamak için sıra bekleyen öğrencilerin can sıkıntısından tenis topunu raketle duvara sektirmeleri sonucu ortaya çıkmıştır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Boks kuralları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?