Masa tenisi nasıl oynanır? kuralları nelerdir?

 Oyunculara başarılar dilerim…...

 

     Büyüyen şehirler, insanları yormaya başladı. Meslek sahibi olmak için senelerce okuyoruz. Okumasak da çıraklık zamanı, ustalık zamanı derken bir eğitim alıyoruz. Tam iş sahibi olduk, rahata erdik derken, tüm gün çalışıp yoruluyoruz. O işten bu işe koşturuyoruz. Bir de bunlar yetmez gibi, trafikte sıkışıp kalıyoruz. Vücut yorgunluğunun yanına bir de beyin yorgunluğu eklenince, tam olarak tadımız kaçıyor. Şehirlerin bu karmaşasından kurtulmanın en iyi yolu tabii ki ki spor yapmaktır. Hafta içinde birkaç kez futbol oynamak, voleybol oynamak veya basketbol oynamak hem zinde tutar, aynı zamanda tüm stresinizi çekip alır. Bu spor oyunlarının içerisinde, son günlerde rövanşta olan bir spor dalı da masa tenisidir. Masa tenisi hem oynanması kolay, aynı zamanda eğlenceli bir spor dalıdır. İster iseniz masa tenisi hakkında bilgi edinelim.

 Oyunculara başarılar dilerim…

    Masa tenisi: Ortasında file olan bir masanın iki kısmında birer oyuncu bulunmaktadır. Her oyuncunun elinde bir raket vardır. Bu raket ile topu filenin üstünden geçirmek suretiyle, biri birine atarak oynanan oyundur. Topun çapı 40mm olan bir küre olabilecektir. Raket bir boyutta ve ağırlığı olabilir.

    Masa tenisi kuralları:

Servisi kimin atacağı kura ile belirlenir. Oyun, servis kullanımı ile başlar. Servis, topun avuç içiyle atılmasıyla başlar. Servisi atarken filenin yukarısından atmaya . Servis yanlış kullanılır ise, karşı taraf sayı alır. Bir set 11 sayıda biter. Eğer skor 10-10 olursa 12’de biter. Bu hal böyle devam eder. Yani setin tamamlanması için, oyuncular arasında iki sayı fark olmalıdır. Setin bitmesine yakın oyuncular yer değiştirir. Oyun genelde 3 set alan oyuncunun kazanmasıyla biter. Rakip servisi karşılayamazsa sayı alırsınız. Topu attığınızda, rakibiniz karşılamadan önce, top fileye değerse sayı kaybedersiniz. Üzerinizdeki bir eşyadan dolayı, veyahut masaya değmenizden dolayı masayı sallandırırsanız sayı kaybedersiniz. Serbest elinizin masaya değmesi yasaktır. Topa iki kez peş peşe vurmak yasaktır. Vurursanız, sayı kaybedersiniz. Top masada iki kez sekemez. Eğer sekerse, sekme sırasında top kimin tarafındaysa, rakibine sayı yazılır. Sadece şu hallerde oyun durdurulabilir: Servis sırası karışıklığını düzeltmek için, saha değişimi hatasının düzeltilmesi

 
 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Paten çeşitleri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?