Saç neden dökülür?

Saça çok fazla şekil vermek, boya, röfle, fön gibi etkenlerle saçı yormak, saçların dökülüp seyrelmesine yol açar. Bundan hariç sağlı...

 

Kadın erkek farketmez kişilerin çok önemli aksesuarlarından biri saçlarıdır ve herkes saçının sağlıklı ve bakımlı olması için uğraşır, türlü bakım yöntemleri uygularlar. Fakat tüm uğraşlara, bakım kürlerine karşın saçlar türlü etkenler nedeniyle dökülür ve seyrekleşir. Saçların dökülmesinin nedenleri türlü hastalıklar olabileceği gibi fiziki etkenler ve psikolojik etkenlerde olabilir. Kadınlarda saç dökülmesi erkeklere oranla daha fazladır. Bu da saçların devamlı işlem görmesinden kaynaklı olabilir. (Fön, boya vb.)

Diğer Etkenlere Bağlı Gelişen Saç Dökülmeleri

Saça çok fazla şekil vermek, boya, röfle, fön gibi etkenlerle saçı yormak, saçların dökülüp seyrelmesine yol açar. Bundan hariç sağlıksız beslenmek, bilinçsiz yapılmış olan rejimler, yaşlanmanın negatif etkileri, genetik faktörler, deniz, güneş ve havuz suyu, hava kirliliği, mevsimsel değişiklikler, E vitamini eksikliği, yanlış banyo yapma alışkanlıkları, saçı en sık ve aşırı sıcak su ile yıkamak, fazlasıyla kimyevi bileşenler içeren şampuanlar kullanmak, saçı çok fazla ısıya maruz bırakmak, saç derisinin fazlasıyla kuruması, saçta meydana gelen egzama ve mantar tipi hastalıklar, saçı uzun zaman boyunca kestirmeden kullanmak, saçı kimyevi bakım ürünleriyle ve türlü yağlarla gereğinden fazla yormak ve sağlıksız bir uyku düzeni saçların dökülmesine neden olan diğer çevresel ve fiziki faktörlerdir.

 

Saç Dökülmesi Tedavisi

Gün içinde 100 – 150 tel arası saç dökülmesi hayli normaldir. Saç dökülmelerinizin miktarı bu oranın üzerindeyse ciddi boyutlara ulaşmış bir saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıyasınız demektir. Bu halde bir dermatoloğa başvurmakta yarar var. Ama saçlarınızın kimyevi etkenlerden ve günlük yıpranmalardan ötürü döküldüğünü düşünüyor iseniz; saçlarınızı ucundan kestirerek, saç tellerinin hava almasını sağlayabilir, dökülmeyi büyük oranda engelleyebilirsiniz. Bundan hariç evde zeytinyağı, badem yağı, biotin, keratin gibi vitaminlerle uygulayabileceğiniz saç bakım kürleriyle, saçlarınızın daha sağlıklı ve bakımlı olmasını sağlayabilir, dökülme probleminizi asgari seviyeye indirebilirsiniz.

Hastalıklara Bağlı Saç Dökülmeleri

Türlü hastalıklara bağlı gelişen saç dökülmeleri ciddi bir saç dökülme nedenidir. Bu hastalıklar demir eksikliği (anemi), tiroid, mantar hastalıkları, yetersiz protein ve vitamin içerikli beslenme, hormon bozuklukları, hamilelik öncesi ve sonrası yaşanan hormonsal dengesizlikler, doğum kontrol hapları, stres, menapoz ve kanser ilaçları olarak sıralanabilir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Cilt lekesi nedenleri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?