Tırnak sararması neden olur?

Tırnaklar ellerimize güzellik katan çok önemli bölümlerdir. Ama zaman içinde tırnaklar doğal yapısını kaybedebilirler. Tırnak sararma...

 

Tırnaklar ellerimize güzellik katan çok önemli bölümlerdir. Ama zaman içinde tırnaklar doğal yapısını kaybedebilirler. Tırnak sararmaları en fazla görülebilen yapı bozukluklarından biridir. Herkeste benzer neden ile ortaya çıkmaz. Kimyevi maddeler, beslenme, yaş faktörü gibi nedenler başlıca nedenleri arasında yer bulur 

Tırnak sararmasının nedenleri nelerdir?

Ojeler: Sürülen ojeler tırnakların hava almasını engelleyerek yapısında değişikliklere neden olurlar. Hava almayan tırnaklar sararak zaman geçtikçe incelmeye ve kırılmaya başlarlar. Koyu renklerdeki ojeler tırnağa nüfüz ederek, tırnağın doğal renginin bozulmasına ve sararmasına neden olurlar. O nedenden dolayı koyu renk oje kullanmaktan imkan bulduğunuz sürece kaçınmak gerekmektedir. Ojeler tırnakta uzun zaman bekletilmemeli, ihtiyaç duyulduğu hallerde sürülmeli ve düzenli şekilde tırnak bakımı yapılmalıdır.

Plastik eldivenler: Eldiven kullanılarak yapılmış olan işlerde tırnaklar hava almaz ve zaman geçtikçe sararmaya başlarlar. İnsan bedeni gibi tırnaklarında hava almaya ihtiyacı vardır. Bu yüzden devamlı eldiven kullanmak zorunda olanlar ellerini havalandırmaya özen göstermelidirler.

Yaş ilerlemesi: İlerleyen yaşla beraber tırnaklarda sararmalar ortaya çıkabilir. Vücudumuzdaki dirençsizlik ve vitamin eksiklikleri ileriki yaşlarda meydana gelebilir. Bu nedenden dolayı hekim kontrolünde vitamin ilaçları ve tırnak güçlendiriciler kullanılabilmektedir.

 

Sağlıksız ve düzensiz beslenme: Tırnakları güçlendiren en ehemmiyetli şey besinlerden alınan vitaminlerdir. Tırnaklar yeteri ölçüde C ve D vitami alınmadığı zaman sararak sertleşir. Protein eksikliği de tırnak sararmalarına neden olabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için et ve süt ürünleri sürekli tüketilmelidir. 

Mantar: Bazı tırnak sararmaları, tırnak mantarlarının habercisi olabilir. Bilhassa sertleşen ve dokusunda değişimler meydana gelen tırnaklarda mantar oluşabilir. Bu tarz hallerde muhakkak bir doktora başvurulmalıdır.

Sigara: Sigara içenlerin tırnaklarında nikotin etkisi ile sararmalar ortaya çıkar. Bundan kurtulmanın tek yolu sigarayı bırakmaktır.

Tırnak kuruması: Tırnakların da neme ihtiyacı vardır. Aşırı kurutan tırnaklarda sertleşmeler ve sararmalar görülebilmektedir. O nedenle ellere ve tırnaklara sürekli nemlendirici krem sürülmelidir. 

Tırnak sararması önlemek için doğal yöntemler 

Menekşe yağı pamuğa dökülerek tırnaklar silinir. Hafta içinde 2 kez uygulanması önerilmektedir.

1 limonun suyu içine yarım çay bardağı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı tuz eklenmektedir. Eller bu karışımın içinde bekletilir. Limon tırnak sararması için en etkili çözüm yoludur. 

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Şeytan tırnağı neden çıkar? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?