Kuru saç nasıl boyanır?

Saç boyasında güvenilen markalar kullanılsa da saç boyaları saçın nemini alır. Boya yaptırdıktan sonra tümüyle bitkisel yağlardan olu...

 

Nem yapısını kolay kaybedebilen kuru saçların bakımı ve şekillendirilmesi özen ister. Kuru saçta kaybedilen nemi geri kazanabilmek için seçilen şampuanlar, saç kremleri yahut günlük kullanımdaki saç bakım ürünleri yoğun nemlendirici özellikte olmalıdır. Seçilen ürünlerin içeriklerine dikkatli olunması ve doğal maddelerden yapılmış olması gerekmektedir.

Saç boyasında güvenilen markalar kullanılsa da saç boyaları saçın nemini alır. Boya yaptırdıktan sonra tümüyle bitkisel yağlardan oluşan nemlendirici maskeler hazırlayarak saç bakımı ihmal edilmemelidir.

Saç boyamadaki amaç beyazları kapatmak değil saç rengi değişikliği ise diplere fazla değmeyecek biçimde saç uçlarına boya uygulanabilir. Son yıllarda saçlarda doğal duran boyalar tercih edildiği için yukarıdan uçlara doğru gittikçe açılan bir boyama biçimi güzel tercih olabilecektir. Böylece saç dipleri doğal saç rengi olarak kalacak ve saç uzadıkça devamlı boya yapmak zorunda kalınmayacaktır. Saç uçlarını birkaç ton açma işlemi yapmak da ister istemez saçta yıpranmaya yol açabilir. Eğer saç uçlarındaki kuruluk ve kırılmalar çoğaldıysa aralarına ışıltı katılabilir. Bu yol saçı çok fazla yıpratmayacağı gibi yüze de değişik hava katacaktır. 

Saç boyası kimyevi bir ürün olduğundan ötürü yüzde yüz doğal maddelerden oluşan boyayı bulmak imkansızdır. Lakin içinde yoğun nemlendirici yahut bitkisel yağ oranı yüksek boyalar tercih edilebilmektedir. Saçı boyarken diğer bir önemli nokta boyanın saç uçlarında kırıklara ve kurumaya neden olmasıdır. Saçı daha çok yıpratmamak adına devamlı boya kullanılmaması gerekmektedir. Eğer saçlardaki beyazları kapatmak için boya uygulanacaksa deriye değecek kimyasalın saçların nemini alma ihtimalini düşünülmelidir. Dolaylı olarak boya uygulandıktan sonra saç bakımı ihmal edilmemeli ve saça nem kazandıracak saç maskeleri, serumları, nemlendirici saç kremleri düzenli biçimde uygulanmalıdır.

 

Kuru saç için bakım ürünleri ve şampuan tercihi kadar saç boyası tercihi de önemlidir. Saç boyası deriye işlediği an saçın yapısını değiştirebilen bir üründür. Kuru ve cansız, uçlarından tel tel dikenleşen bir saç yapısı var ise kullanılacak boyanın içeriğine dikkatli olunması gerekir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kekiğin saça faydaları nelerdir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?