Saç bakım yağı nasıl temizlenir?

Saç yüzeyine ve saç derisine uygulanan bakım yağlarını temizlemek için ilk bölümde bol suya ihtiyaç vardır. Buna istinaden ısıtılan b...

 

Fazla işlem görmüş saçların canlanması, dökülen saçlardaki dökülmeyi durdurmak, hacimsiz saçlara hacim ve sağlık katmak gibi çok negatif durumun tedavisinde doğal yağlar devreye girer ve saç bakım maskesi olarak kullanılmaktadır.

Saç yüzeyine ve saç derisine uygulanan bakım yağlarını temizlemek için ilk bölümde bol suya ihtiyaç vardır. Buna istinaden ısıtılan bir kova su yetmeyeceği için kesinlikle duş alınmalıdır.

Bakım yağlarının saçta bekleme süresi uzadıkça saç tarafından emileceği için yoğunluğu azalır. O nedenden dolayı saça uygulanmasından sonra birkaç saat geçmesinde yarar vardır. Üstelik saç için de daha yararlı olur.

Durulama aşamasından sonra ikinci bir kez daha şampuanlamak gerekmektedir. Çünkü yağların yoğun formülü tek yıkamada saçtan arınmaz. İki kez yıkama işlemi bittiyse saçlara çok az saç kremi uygulanabilir. Bakım yağı saçlara zaten yumuşaklık vereceği için saçların daha kolay taranması beklenir. Ama yine de yalnızca uçlar için az ölçüde saç kremi uygulaması yararlı olur. Saç kreminin saç diplerine sürülmesi önerilmez.

Bakım yağının büyük bölümünün aktığından emin olana kadar saç yalnızca su ile yıkanmaya devam edilir. Bu anda kullanılan su kesinlikle ılık olmalıdır. Fazla sıcak yahut fazla soguk su saç için tavsiye edilmez. Bilhassa boyalı saçlar için sıcak su zararlı olabilir. Sonrasında saç için münasip olan bir temizleme ürünüyle (bu saça uygun şampuan veya sabun olabilir) saç bir kez köpürtülür ve saç diplerine masaj yapılarak yıkanmaya devam edilir.

 

Doğal yağlar, içerisindeki maddeler hasebiyle saç yüzeyinde ve saç derisinde hızlı iyileşme sağlamaktadır. Bu nedenden dolayı çok saç bakım maskesinin ana malzemesidir. Fakat kullanımı kolay ve şifali bu yağların saçtan temizlenmesi biraz zahmetlidir.

Yıkanmaya başlanmadan önce öne eğilerek saçların hepsi öne alınır. Bu vesileyle vücüt yağlanmadan temizleme işleminin yürütülmesi sağlanabilir. Saça ilk safhada yalnızca su ile müdahale edilmesi en doğrusudur. Böylelikle yağın büyük kısmı hızlı bir biçimde akar. Zaten şampuan veyahut temizleme ürünü kullanılsa bile yağ bunu keser.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Gülün cilde faydaları nelerdir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?