Düz saç nasıl yıkanır?

Doğru yıkama ve bakım işlemlerine ek olarak, düz saçların asgari 2 ayda bir kırıklarının aldırılması gerekmektedir. Bunun sayesinde s...

 

Saçlar yıkanmadan ve bakım yapılmadan önce her şeyden önce yapılması gerekli olan saç tipine münasip şampuan ve bakım kremi seçilmesidir. Bakımsızlık ve kuruluk özel olarak düz saç saçlarda diğer saç tiplerine oranla çok çok fazla belli olur.

Doğru yıkama ve bakım işlemlerine ek olarak, düz saçların asgari 2 ayda bir kırıklarının aldırılması gerekmektedir. Bunun sayesinde saçlar daha çabuk uzar ve daha sağlıklı görünüm kazanır.

Kıvırcık ve dalgalı saçlara göre kepeği daha az gizleyen düz saçlarda kepek problemi görüldüğünde kepeklenmeyi önleyici bir şampuan kullanılması gerekmektedir. Sıcak su ile duş almak kepek oluşumunu arttıracağından düz saçların soğuk su ile yıkanması gerekmektedir.

Yıkama işlemi sonrası düz saçlar fön makinesi ile kurutulmamalı, kendi kendine kuruması beklenmelidir. Saçların düz halinin kalıcı olması için kullanılan düzleştirici ve fön makineleri saçları yıpratır ve kırılmalarını kolaylaştırır. Düz saçlarda kırıklar dalgalı saçlara göre çok çok göze batacağından düzleştirici ve fön makinelerinin sağlıklı görünüm için çok fazla kullanılmaması gerekmektedir.

Düz saçların her gün yerine iki gün içinde bir yıkanması daha doğru olur. Islak saçların kırılması daha kolay olduğundan saçların banyodan önce taranması gerekir.Tarama işlemine uçlardan başlanarak saç diplerine doğru ilerlenir. Böylelikle saçlarda oluşan karışıklıklar daha kolay çözülür.

 

Şampuandan sonraki diğer bir önemli nokta saç kreminin uygulanmasıdır. Saç kreminin yalnızca saç uçlarına uygulanmasına dikkat edilmesi gerekir. Saç köklerine uygulanan saç kremi saçın nemini kaybetmesine neden olarak saçlara zarar vermektedir. Krem kullanırken saçlar mümkün olduğu kadar kuru olmalıdır. Bu, saç kreminin saça daha iyi işlemesini sağlayacaktır.

Saçların daha çabuk kuruması ve kabarmaması için emiciliği yüksek bir havlu kullanmak gerekmektedir. Bu, saç kurutma makinesi kullanmadan saçların daha hızlı kurumasını sağlamaktadır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Uzun saç nasıl yıkanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?