Sabun nasıl kullanılır?

Sabun kullanırken, sabunun nemlendirici özelliğine sahip olması önemlidir. Cildi kurutan sabunların kullanılmasına devam edilmemelidi...

 

Sabun Romalıların Sapo dağındaki tapınaklarda yaktıkları adaklarının külleri ve yaktıkları odunların külleri ile ırmağın köpürdüğünü farketmeleriyle keşfedilmiştir. Yakın zamanımızda de temizlik denince akla ilk gelen sözcük sabundur. Öyle ki sabunun kullanılmadığı bir temizlik işleminden söz etmek hayli güçtür. Sabun cilt temizliğinden, eşyaların temizliğine; ortam temizliğinden giysilerin temizliğine kadar kullanılan ve tür tür renk ve kokularda üretilerek insanlara birçok seçenek ile sunulan bir maddedir. İçerik olarak yağ asitlerinin suda çözünen sodyum ve potasyum tuzlarından oluşan bu madde, bitkisel veyahut hayvansal yağların kuvvetli bazik solüsyonlar ile bir araya getirilmesi ile elde edilmektedir. Hindistan cevizinden defne meyvesinin yağına kadar türlü kaynağı bulunan sabun nasıl üretilir ve nasıl kullanılmaktadır?

Sabun kullanırken, sabunun nemlendirici özelliğine sahip olması önemlidir. Cildi kurutan sabunların kullanılmasına devam edilmemelidir. Hepsinden önce el temiz suyla nemlendirilmeli ve sabun ele sürülmelidir. Daha sonrasında su altında tutularak sabun üstünde oluşan köpüğün giderilmesi gerekmektedir. El minimum yarım dakika süresince sabunun her noktaya ulaşması sağlanarak ovalanmalıdır. Sonrasında eller duru suyla güzelce durulanmalıdır. Eğer ellerde var olan bir kuruluk sorunu var ise birkaç gün eller yıkanınca havlu veyahut bir maddeyle kurutulmadan kendi kendine kuruması sağlanmalıdır. Bu biçimde oluşan kuruluk bir nebze olarak azalacak, eller nemlenecektir. 

 

Ticari sabun yani el yapımı sabunlar daha zararsız olup, doğal kozmetiklerin elde edilmesi zor olduğundan evde yahut atölyede üretilirler. Birçok aroma, meyve ve parfüm ile zenginleştirilebilen sabunların tercihi ve kullanımı hayli önemlidir. Zeytinyağlı sabunların cildimizde daha pozitif etkilemektedir yarattığı tartışmasız bir gerçektir. Yine de bazı ciltler hayli narin olup sıvı sabun veyahut normal sabundan da negatif etkilenebilmektedir.Bu sebep ile cildin hassasiyet gösterdiği maddeleri içerip içermediğini anlamak için satın alınırken sabunun içeriği iyi okunmalıdır. Tercih doğal maddelerin kullanılmış olduğu ve renk, koku gibi özellikleri için daha az kimyevi kullanılmış olan sabunlardan yana olmalıdır.

Sabun üründe bulunması istenen özelliklere göre üretilir. Misal olarak kir sökme, köpürme veyahut yüzey ıslatma yahut yumuşaklık verme gibi özelliklere göre bir üretim tekniği uygulanmaktadır. Kaynatma, soğuk üretim ve devamlı üretim de sabunun elde etme yollarıdır.  Devamlı üretim adı verilen endüstriyel üretimde elde edilen sabunlar için genellikle katı yağ ve kimyevi katkı maddeleri kullanılmaktadır. Deriyi kurutmaları ve irite etmeleri de bu kimyevi maddelerin etkisidir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Selülit çayı nasıl içilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?