Mutfak mermeri nasıl silinir?

Kendine özel desenleri ile mutfak tezgahlarında en fazla tercih edilen yapı malzemelerinden biri olan mermer, türlü maddelerin yer al...

 

Kendine özel desenleri ile mutfak tezgahlarında en fazla tercih edilen yapı malzemelerinden biri olan mermer, türlü maddelerin yer altında başkalaşmasıyla oluşan doğal taştır. Gözenekli yapısı nedeni ile dikkatli halde temizlenmesi gerekmektedir. Mermer temizliğinde aşındırıcı pH oranı asidik, sert kimyasallar kullanılmaz. Bilhassa banyo ve mutfaklarda yoğun olarak kullanılabilen kireç çözücü solüsyonlar ve temizlik ürünleri, mermer yüzeylerde asla kullanılmamalıdır.

Mermer temizliği için ipuçları

Mermer yüzeylerin çizilmemesi için gereken önlemleri alın. Bıçak, çatal, türlü mutfak aletleri mutfak tezgahın kolay bir biçimde çizilmesine neden olabilir. Çizilen yüzeylerde koruyucu cila tabakası zarar görürken, mermerin estetik görünümü de bozulur.

Mermer, gözenekli bir maddedir. Bu yapısı ile her çeşit sıvıyı kolaylıkla emebilir. Bilhassa renkli sıvılarla teması nihayetinde kalıcı lekeler oluşturabilir. Mermer tezgahlarda lekenin kolaylıkla temizlenmesi için bir sıvı dökülür dökülmez temizleyin.

Sıvılar dışında yeşil yapraklı sebzeler ve baharatları da yüzeyle temas ettirmemeye dikkatinizi açık tutun. Sebze özsuları ve güçlü pigmentler içeren köri, zerdeçal, kahve vb. lekelerini vakit kaybetmeden temizleyin.

Mermer temizliği için mermer yüzeyler için özellikle üretilmiş temizlik ürünlerini tercih edin. Bu ürünlerin dışında temizlik için yalnızca ılık su ve sabun kulanın, sert kimyasallardan kaçının. Ovma telleri ve sert fırçalar gibi mermer yüzeyleri kolay bir biçimde çizebilecek aparatları kullanmayın.

 

Mermeri temizleyince yumuşak bez ile toptan kurulayın. Kurulanmamış, ıslak alanlar su lekelerine ve mermerin mat görünmesine neden olur.

Ağır ve inatçı lekelerde, su ile seyreltilmiş bulaşık deterjanı kullanın.

Rengi açık ve koyu desenleri bulunmayan mermerlerde, ağartıcı bir çözüme ihtiyaç duyduğunuzda oksijenli suyu deneyin. Lekenin üstüne direkt uygulayıp, solmasını bekleyin. Bir renk değişimi riskine karşı, uygulamadan önce tezgahın görünmeyen bir bölümünde test edin.

Temizlikten sonra mermerin ışıl ışıl parlaması için güderi bezleri deneyin.

İnatçı lekeler için kabartma tozu lapasını deneyin. Lekenin üstüne suyla lapa şekline getirilmiş karbonatı uygulayın. Üstünü kapatıp 24 saat bekletin. Süre nihayetinde bolca su ile durulayın.

Yağ kalıntılarını temizlemek için yağlı kısma nişasta serpiştirin. Yarım saat bekleyince nemli ılık bir bezle silin.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Buzdolabının arkası nasıl temizlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?