Puding nasıl koyulaşır?

Yukarıda bahsedilen pudinge ilave edilecek miktarlar 1 litre süt ile yapılmış olan puding içindir. Süt miktarı fazla veya daha azsa k...

 

Hem yapımı kolay aynı zamanda lezzetli tatlı olan pudingleri seve seve yapar ve tüketiriz. Hazır puding yapımı üstündeki ölçülere göre yapılırsa tam kıvamında olur. Ama malzemeleri kendimiz hazırlamak istersek veyahut hazır pudingi az daha fazla yapmak istersek bazen kıvamını tam anlamıyla tutturamayabiliriz. Ya sütünü fazla ilave ettiğimizden veya içine konulan un miktarı eksik geldiğinden puding koyu olmayabilir. Bu halde yapılacak bazı metotlarla olması gerekli olan kıvama getirebilmenin yolları vardır. Bunların neler olduğu hakkındaki bilgiler aşağıda yer alır.

Uyarılar!

Yukarıda bahsedilen pudinge ilave edilecek miktarlar 1 litre süt ile yapılmış olan puding içindir. Süt miktarı fazla veya daha azsa karışımın içeriği o doğrultuda arttırılıp, azaltılabilir.

Puding Nasıl Koyulaşır?

Yaptığınız pudingin koyulaşıp koyulaşmadığı fokur fokur kaynamaya başladığı zaman anlaşılır. Bu safhada puding tam anlamıyla kaynamaz ve fokurdama safhasında kıvamı sulu olur. Bu halde önce puding tenceresinin altını kapatın. Ayrı bir tencereye takriben bir bardak süte 1 yemek kaşığı toz şeker, 2 yemek kaşığı kadar nişasta, pirinç unu veyahut undan herhangi birini katıp karıştırarak muhallebi gibi pişirilmelidir. Güzelce koyulaşıp kaynayınca diğer tenceredeki pudingin altı açılır. Düşük sıcaklıkta hafifçe kaynamaya başlayınca içine akıtarak eklenir. Kaynayıncaya kadar karıştırarak pişirilir. İki karışım birbiriyle özleşince kıvamının  arttığını fark edeceksiniz. Bu biçimde yaptığınız puding tam kıvamında olabilecektir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Limonlu dondurma nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 aşçı amca,

Puding koyulaştırmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Malzemeleri hazırlayın: Puding yapımı için gerekli olan malzemeleri hazırlayın. Örneğin, süt, puding tozu, şeker ve tatlandırıcı gibi malzemeleri kullanarak puding yapabilirsiniz.

Sütü kaynatın: Sütü bir tencerede kaynatın ve ocaktan alın.

Puding tozu ekleyin: Sütün üzerine puding tozu ekleyin ve karıştırın. Puding tozu sütün içinde çözülür ve puding kıvamı alır.

Şekeri ekleyin: Pudinga şeker ekleyin ve karıştırın. Şeker pudingin tatını iyileştirir ve koyulaştırır.

Tatlandırıcıyı ekleyin: Eğer pudingin tatını daha da koyulaştırmak isterseniz, tatlandırıcı ekleyebilirsiniz. Örneğin, vanilya esansı ekleyerek pudingin tatını iyileştirebilirsiniz.

Pudingi soğutun: Pudingi tencereden alın ve soğutun. Puding soğudukça daha koyu olur.

Pudingi servis edin: Puding soğuduktan sonra servis tabağına alın ve servis edin. Eğer isterseniz, üzerine çikolata sosu ve krem gibi soslar dökerek pudingin lezzetini iyileştirebilirsiniz.

Bu adımları takip ederek kolaylıkla puding yapabilir ve koyulaştırabilirsiniz. Eğer pudingin tatını daha da koyulaştırmak isterseniz, şeker ve tatlandırıcı miktarını artırabilir ve üzerine soslar dökerek lezzetini iyileştirebilirsiniz.


Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?