Pırlanta kolye nasıl parlatılır?

İkinci bir metod ise, satın alacağınız pırlanta veya mücevher temizleme sıvısı ile üstündeki talimatlara münasip olarak kullanarak pı...

 

İhtişamlı duruşu ve parıltılı görüntüsüyle pırlanta kolyeler hayli gösterişli ve değerli takılardır. Parlak olarak satın aldığınız kolyeniz zaman geçtikçe yağ, kir, toz gibi oluşan sebeplerle matlaşır ve parlaklığını kaybeder. Bu hal kötü görüntüye neden olabilir. Peki, pırlanta kolyeyi ilk aldığımız gibi parlak, canlı, pırıl pırıl şekline getirmek için ne yapmalıyız?

İkinci bir metod ise, satın alacağınız pırlanta veya mücevher temizleme sıvısı ile üstündeki talimatlara münasip olarak kullanarak pırlanta kolyenizin temizliğini gerçekleştirebilirsiniz. Bu metod ile de pırlanta kolyeniz ilk aldığınız şekline dönüşecektir. Eğer günlük kullanım için yalnızca silmek istiyor iseniz, gözlük camı temizliğinde kullanılan tiftiksiz bezlerle de rutin olarak temizleyebilirsiniz. Bundan dolayı kolyenizin altın bölümleri da parlak ve yeni görünümde olabilecektir.

Pırlanta kolyenin temizliğini yapmak için ilk başta montürün (taşları tutan tırnaklar) taşları sağlam tuttuğundan emin olmak gerekmektedir. Bu aşamadan sonra pırlanta kolyenin temizliği için sıvı bulaşık deterjanı kullanılabilmektedir. Sıvı bulaşık deterjanı kireçli olmayan ılık suda köpürtülür. Pırlanta kolye suya batırılarak yumuşak diş fırçası ile nazik bir şekilde temizlenmelidir. Tekrar çok sıcak olmayan su ile duruladıktan sonra yumuşak tiftiksiz, ip bırakmaya güderi, süet gibi bir bezle kurulanıp eski canlı görünümüne ve parlaklığa kavuşması sağlanabilir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Emaye tencere nasıl temizlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?