Süet nasıl yumuşatılır?

Tüylü ve kadifemsi yapısıyla hemen her tür aksesuarda kullanması kolay olan bu deri çeşidi benzer zamanda yumuşak olması nedeniyle şa...

 

Süet, ev mobilyasından ayakkabıya, kıyafetten çanta ve cüzdana kadar çok geniş kullanım alanı olan bir deri türüdür. Üstünde cilt hatası olan derilerin zımparalanmasıyla elde edilen bu malzeme deriye göre daha narin ve özenli bakım gerektiren bir çeşididir.

Tüylü ve kadifemsi yapısıyla hemen her tür aksesuarda kullanması kolay olan bu deri çeşidi benzer zamanda yumuşak olması nedeniyle şahısların seve seve kullandığı ve tercih ettiği bir yapıya sahiptir. Son günlerde pekçok rengi üretilebilen süet, narin yapısı gereği su ile temas etmemesi gerekli olan bir dokuya sahiptir. Su, süetin narin yapısını bozarak dokusunun bozulmasına neden olur.

Çokca ayakkabı mağazasında yahut online satış sitelerinde pratik bir şekilde bulunabilen sıvı silikon vasıtasıyla süet bakımı yapılabilmektedir ve sert süet yumuşatılabilir.

Süet, doğası gereği zaman geçtikçe sertleşen ve koyulaşan bir yapıya sahiptir. Doğru adımlar izlenerek süetin tekrar eski yumuşaklığına ve formuna dönmesi sağlanabilir.

Uygulama ardından kurumaya bırakılan süet bir zaman sonra yumuşak hal alacaktır. Bu işlem süetin biraz koyulaşmasına neden olsa da bu görüntü zaman geçtikçe kaybolacaktır.

Süetin münasip fırça ve spreyle temizlenmesi sağlanmaktadır. Kir ve lekeden arındırılmış süet, sünger üstüne dökülen birkaç damla sıvı silikon vasıtasıyla hafifçe ovulur, uygulama sırasında diş fırçası da süngerin giremediği dar alanlara girmeye yardımcı olmaktadır.

Uygulama gereken görüldüğü taktirde belli aralıklarka tekrar edilebilmektedir 

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Çiçek nasıl ekilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?