İğde ağacı nerede yetişir?

İğde çiçek açma devrinde güzel kokusuyla ve yılın her zamanı güzel görüntüsü ile dekoratif, tarımının kolay olması hasebiyle iktisadi...

 

Yapısı itibari ile dayanıklı ağaç olan iğde, çok iklim ve toprak tipinde yetişebilir. Kökünde azot depolayabilme özelliği ve kuraklığa sağlam yapısı onu çok bölümde erozyonla mücadelede iyi bir yardım eden yapar. Azotu kökünde depolayabilme özelliği en verimsiz topraklarda dahi yetişebilmesini sağlamaktadır. Türkiye’deki yayılım alanı ağırlıklı olarak Güneydoğu ve İç Anadolu bölgesidir. Dünyada ise genel olarak Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika'ya yayılmış çeşitleri bulunmaktadır.

İğde çiçek açma devrinde güzel kokusuyla ve yılın her zamanı güzel görüntüsü ile dekoratif, tarımının kolay olması hasebiyle iktisadi ve çok koşulda yaşayabilmesi özelliğiyle erozyona karşı mücadelede etkini bir ağaç çeşididir.

Yeryüzünün çokca noktasında yetişebilir. Kuraklığa, verimsiz toprak koşullarına, kötü havaya karşı dirençli olan bu bitki aşırı sulak kısımlarda varlık gösteremez. Kötü hava şartlarında yetişebilmesi hasebiyle hava kirliliği yaşayan şehirlerde de iğde ağacı yetiştirilebilir. Dekoratif olarak kullanılacak ise kendi şekline bırakılması yeterlidir. Bulunmuş olduğu çevre onu şekillendirecek ve her halde güzel görünüp baskın kokusunu salmasını sağlayacaktır. Fakat verim beklentisi var olan ise sulama, budama, toprak bakımı ve toprak çeşidi önemlidir.

Aşırı sulamanın ağaca zarar vermesi muhtemeldir. Fakat toprağının nemli tutulması bu ağacın verim artışını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra budamanın da doğru yapılmış olması halinde benzer etkiyi göstermektedir. İğde için doğru budama işlemi dallarının toprağa yakın olmasını sağlayacak halde bir budamadır. Bu şekildeki bir budama iğdeye topraktaki ısının geçmesini sağlamaktadır. Toprak bakımı da her tarım uygulamasında olduğu gibi iğde de etkili olmaktadır. Toprağının yabani otlardan arındırılması ve havalandırılması verim artışı sağlamaktadır. Buna ek olarak ciddi bir gübreleme ihtiyacı yoktur. Kökünde azot tutabilmesi bunun başlıca nedenidir. İğde türlü toprak türlerinde yetişebilmesine karşın kalkerli toprak çeşidi yüksek verim almayı sağlayacaktır.

 

İğdenin çiçek açma zamanı genellikle Haziran aylarıdır. Meyve hasadı ise Ağustos-Eylül gibi aylarda yapılabilmektedir. Bu özelliğiyle evlerin bahçesinde dekoratif amacı ile kullanılabilmektedir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Sumak nerede yetişir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?