Malta nasıl bir ülkedir?

Türkiye'den Malta'ya gitmek isteyen Türk vatandaşlarının vize almaları gerekir....

 

Malta Güney Avrupa'da yer bulan ülkelerden biridir. Üç büyük ve iki küçük adadan oluşan bu ülke Sicilya'nın güneyinde yer bulur. Orta Akdeniz kısmında bulunan bu ülke takımadalardan Malta 237 km², Gozo 68 km² ve Comino 2 km² yüzölçümüne sahiptir.

Türkiye'den Malta'ya gitmek isteyen Türk vatandaşlarının vize almaları gerekir.

Ülkenin nüfusu 2013 sayımına göre 423.282'dir. Averaj yaşam süresi 80 yıldır. Ülkenin resmi dilleri arasında Maltaca ve İngilizce yer bulur. Ek olarak Maltaca dilinin yanında nüfusun %88'i İngilizce, %66'sı İtalyanca, %17' si Fransızca konuşabilmektedir. Bu nedenle çokdilli ülkelerden biri durumuna gelmiştir. Ülke nüfusun %98'i Roman Katolik Kilisesine bağlıdır.

Ortaçağ'ın esintileri hala Malta'da hissedilmektedir. Başkent Valetta'da The Grand Master's Palace, Güzel Sanatlar Ulusal Müzesi, St. John Katedrali görülmesi gerekli olan yerler arasındadır. Adanın en bilinen plajları Mellieha Körfezi, Golden Bay ve Ghajn Tuffieha çevresindedir. Akdeniz'in en güzel plajlarını Malta'da bulma şansı vardır. Gece hayatı da hayli renkli geçmektedir. Sessizlik ve sakinlik sevenler için Gozo Adası ideal yerlerden biri olabilecektir. Yeraltı kalıntısı Hal Saflieni çokca turist tarafından ilgi görmektedir. Sessiz şehir olarak bilinen Mdina, Ortaçağ şehri havasıyla keşfedilmesi gerekli olan yerler arasındadır.

Başkenti Valetta olan ülke mimarisiyle göze çarpmaktadır ve UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alır. Ülkenin çok önemli şehirleri Valetta, Rabat, Mdina, Cottonera, St.Julian's, Victoria'dır. Ülkenin yönetim biçimi Parlamenter Cumhuriyettir.

 

Ülke ekonomisinin başkahramanları turizm ve dil okullarıdır. Gelir kaynağının %97'si turizm oluşturur. Senede 1 milyona yakın turist ülkeyi ziyaret etmektedir. Ülkede 50'den fazla dil okulu bulunmaktadır. Ülkenin refah düzeyi hayli iyi haldedir. İngiltere, Çin Toplum Cumhuriyeti, Libya ve Suudi Arabistan ile iktisadi ilişkileri iyi bir konumdadır. Sinema alanında de son dönemlerde hayli gelişmektedir.

Ülkede Akdeniz iklimi görülür. Yazlar sıcak, kışlar ılık geçmektedir. Kış mevsimindeki aylarda takriben sıcaklık 14 °C civarında ve haziran ve ağustos ayları arasında averaj sıcaklık 32 °C civarındadır. Malta'ya gitmek için en ideal zamanlar Mayıs - Eylül arasındadır. Bu ülkede hiç dağ ve akarsu bulunmamaktadır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan El salvador nasıl bir ülkedir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?