Pikan cevizi nasıl bir bitkidir?

Pikan cevizinin çerez olarak kullanımı yaygındır. Bunun peşi sıra diğer ceviz çeşitleri gibi hamur işlerinde, pasta ve keklerde ek ol...

 

Juglandacea ailesinden gelen pikan cevizi Carya cinsi ağacın meyvesidir. Pikan cevizinin anavatanı Kuzey Amerika olmakla beraber Meksika Körfezi ve Kanada'da da geniş alanlarda yetişir. Türkiyede ise Ege ve Akdeniz bölümünde, denize yakın bölümlerde yetiştirilir. %79’den fazla yağ içeren pikan, doymamış yağ asitleri yönünden gayet zengin kaynaktır.

Pikan cevizi nerelerde kullanılır?

Pikan cevizinin çerez olarak kullanımı yaygındır. Bunun peşi sıra diğer ceviz çeşitleri gibi hamur işlerinde, pasta ve keklerde ek olarak reçel yaparken da kullanılmaktadır. Meyveden elde edilen yağlar ise ilaç ve kozmetik alanında değerlendirilir.

Pikan cevizi nasıl bir bitkidir?

Besin değeri yönünden zengin meyve olan pikan cevizi, %70 gibi yüksek oranda doymamış yağ asidi içermektedir. Doymamış yağlar, doymuş yağlara göre sağlığı tehdit etmeyen, kalp ve damar sağlığı için uzmanlarca tavsiye edilen yağ asitlerdir.

Pikan cevizi diğer ceviz türlerinden değişik olarak, cevizin doğal olarak yetişmediği bölümlerde, daha az maliyetle yetiştirilebilir. Bunun yanında ince kabuklu olması ve meyvenin uzun sürelerde bozulmadan saklanabilmesi pikan cevizinin tercih edilmesindeki başlıca nedenler olarak sıralanabilir.

Doğal ortamında tohumdan yetişen pikan hayli yüksek bir ağaç boyuna sahiptir. Kültür yöntemi ile yetiştirildiğinde ise daha kısa boylu ağaçlar elde edilir. Kışın yaprak döken bir bitki olarak bilinir ve yaprakları bileşik bir şekildedir. Dalları dik bir biçimde büyümekle beraber, bazı çeşitleri yatay bir biçimde de dallanabilir. Bileşik yapıdaki her bir yaprak, 10 ile 17 arasında farklılaşan küçük yaprakçıklardan oluşur. Bu yaprakların uzunluğu ise takriben 30 cm civarındadır. Yaprakların rengi kültüre göre sarımsı yeşilden koyu yeşil renge kadar değişebilir

 

Kazık kök yapısına sahip olan pikan cevizinin kökleri, derin toprağa ihtiyaç duyar. Kökleri için ideal derinlik 1-2 metre olmakla beraber, 7 metreye kadar ilerleyebilir. Pikan ağacı ilk meyvelerini çoğu zaman 5 yaşından sonra vermektedir. Azami verim ise 20 yaşından sonra alınmaya başlar. Değişik türlerde alınacak hasat değişmekle beraber, her bir ağaç için takriben meyve verimi 150 ile 200 kilogram arasındadır. Bitkinin meyveleri demetler durumunda, sert bir kabuk içinde yetişir. Ama bu kabuk son derece incedir ve elle kolay bir şekilde kırılabilir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Yer elması nasıl bir bitkidir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?