Pikan cevizi nasıl yenir?

Bilinen türlere kıyasla daha düzgün ve ince bir kabuğa sahip olan pikan cevizinin kabuğu elle kolay bir biçimde kırılabilir. Meyvesi ...

 

Ceviz, içerdiği doymamış yağ oranı ile başta kalp damar sağlığı olmak üzere uzmanların en fazla tavsiye ettiği kuruyemişlerden biridir. Bilinen cevizlerden değişik olarak, son dönemlerde pikan cevizinin tüketimi yaygınlaşmaya başladı. Amerika kıtasında geniş bir alanda yetişen bu cevizin artık Akdeniz ve Ege kısmında de üretimi yapılıyor. Yüksek miktarda doymamış yağ içeren ve antioksidan özelliğiyle öne çıkan pikan cevizi, normal cevizden bazı yönlerle ayrılıyor.

Pikan nasıl bir cevizdir?

Bilinen türlere kıyasla daha düzgün ve ince bir kabuğa sahip olan pikan cevizinin kabuğu elle kolay bir biçimde kırılabilir. Meyvesi ise çok çok dolgun ve dış yüzeyi pürüzsüz bir şekle sahiptir. Pikan cevizinin tadı da cevizden az daha farklıdır. Ağızda buruk bir tat bırakmaz ve hayli güzel bir tada sahiptir.

%80 etrafında doymamış yağ içeren pikan cevizi uzmanlarca da tavsiye edilimektedir. Kolesterole neden olmayan bu yağlar hassaten kalp ve damar sağlığı için önerilmektedir. Yağın yanında ek olarak protein ve karbonhidrat yönünden zengin ceviz çeşidi olan pikan, diğer ceviz türleriyle benzer halde tüketilir.

Muzlu-pikanlı smoothie

Serinletici ve lezzetli içecek için muz, süt ve bir avuç pikan cevizini birkaç buz küpüyle blendırdan geçirin. Şeker yerine bal ile tatlandırmayı deneyin. Muz ve cevizin beyin sağlığı için yararları saymakla bitmez.

 

Pikan cevizi nasıl yenir?

İnce kabuğu ve dolgun meyvesi ile uzun sürelerde bozulmadan ve içi boşalmadan saklanabilen pikan cevizini, kuruyemiş olarak yalnız olarak tüketebileceğiniz gibi cevizin yer aldığı bütün tariflerde kullanabilirsiniz. Pikan cevizinin kullanımı için örnekler ise:

Pikan cevizli meyve salatası

İçerdiği protein ve yağ ile sağlıklı ve doyurucu bir salata hazırlamak için ihtiyacınız olanlar birkaç tür meyve ve pikan cevizidir. En fazla yakıştığı meyveler ise elma ve armuttur.

Pikan cevizli dondurma

Cevizli dondurmaya en fazla yakışan kuruyemişlerden biridir. Cevizin buruk tadı olmadan daha yumuşak lezzet arıyorsanız pikanı kullanabilirsiniz.

Kabaklı cevizli makarna

Sebzeli makarna alternatiflerini kuruyemişlerle zenginleştirmeyi deneyin. Taze kabak ve ceviz ile hazırlayacağınız sos, besleyici olduğu kadar lezzetli de olabilecektir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Ceviz nasıl yenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?