Pekmezin faydaları

Afiyet olsun....

 

Yüzyıllardan beri Anadolu’da tatlı olarak en fazla tüketilen besinlerden biri pekmezdir. Genelde dut yahut beyaz ve siyah üzüm suyundan yapılmış olan bu şifalı gıdanın; bazen kayısı, keçiboynuzu, pancar, hurma, zerdali ve elma gibi meyvelerin suyundan yapıldığı da görülmektedir. Bu yoğun kıvamlı, yeri geldiği zaman ev yapımı bebek mamalarına bile katılan, tatlı ve lezzetli besinin vücudumuza türlü yararları vardır.

Afiyet olsun.

En çok bulunan pekmez türü olan üzüm pekmezi ise iştah açıcıdır ve kan dolaşımını hızlandırır. Bebeğimizin gelişimine de yarar sağlaması için gebelikte tüketilmesi önerilmektedir.

Ardıç pekmezi kaşıntı ve egzamada yararlıdır. Ek olarak öksürük, bronşite de iyi gelir. 

Hangi meyveden yapılırsa yapılsın pekmez bol ölçüde enerji verici ve kan yapıcı özelliğe sahiptir.

Dut pekmezi solunum yolu rahatsızlıklarında önerilmektedir. Ek olarak küçük çocukların zihinsel ve bedensel gelişiminde katkı sağlamaktadır.

Pekmezin vücudumuza diğer yararları ise şöyle;

Pekmezin içerdiği şeker ve vitamin oranı tabii ki yapıldığı meyveye göre farklılık göstermektedir. Üzümden yapılmış olan pekmez eski zamanlardan beri genellikle de Doğu Anadolu’da vazgeçilmeyen bir besin olmuştur. Bunun sebebi ise uzun, çok soğuk ve sert geçen kış mevsiminin etkili olduğu aylarda pekmezin insan vücuduna vermiş olduğu yoğun ısı ve enerjidir. Ayrıca Anadolu’daki pekmez kültürü o kadar gelişmiştir ki, kışın yağan karlar pekmezle karıştırılarak "karsambaç" adında bir tatlı bile yapılmaktadır.

 

Keçiboynuzu pekmezi nefes darlığına ve kalbe iyi gelir. Bağırsakları temizleyici özelliği vardır. Kemik ve dişleri güçlendiren keçiboynuzu pekmezi, ek olarak cinsel gücü de arttırmaktadır.

Pekmezin yararlarından söz etmişken şu uyarıyı eklemek gerekmektedir. Her besinde olduğu gibi pekmezin de doğal olarak yapılanını almak, bu yararları edinebilmek açısından çok önemlidir. Glikoz içeren pekmez tüketimi vücudumuza yarardan çok zarar vermektedir. Pekmez kolay kolay bayatlamayan dayanıklı besin olduğundan ötürü senede bir kez evde pekmez kaynatıldıktan sonra tüm kış rahatlıkla tüketilebilmektedir.

Pekmezin envaiçeşit çeşidinin insan vücuduna ciddi ölçüde güç vermiş olduğu bilinir. Bu da içerdiği yüksek karbonhidrat ve şeker miktarından gelir. Ek olarak pekmezde bol ölçüde potasyum, kalsiyum, magnezyum mineralleri ve de B1, B2 vitaminleri bulunmaktadır. Özel olarak hamilelik zamanında, yaşlılıkta veyahut ağır sportif aktivite hallerinde pekmez yenmesi tavsiye edilir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Böbreklere iyi gelen yiyecekler adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?