Deneme nasıl yazılır?

Deneme yazmak isteyen bir kişi hepsinden önce yazı planı yapmalıdır. Yazı planı demek yazının giriş, gelişme ve sonuç kısımlarında ne...

 

Yazılar şekil itibarı ile "düz yazılar (nesir)" ve "şiirler (nazım)" olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Düz yazılar ise birtakım özelliklerine (ele alınan konuya, anlatılmak istenene ve nasıl anlatıldığına) göre çeşitlere ayrılır. Amatör, profesyonel çok yazarın en fazla tercih ettiği düz yazı türlerinden biri de denemedir.

Plan Nasıl Hazırlanır?

Deneme yazmak isteyen bir kişi hepsinden önce yazı planı yapmalıdır. Yazı planı demek yazının giriş, gelişme ve sonuç kısımlarında nelerden bahsedileceğinin, bunlarla ilgili olarak kullanılacak misal, benzetme ve alıntıların daha önceleri tespit edilmesi demektir. Bu daha fazla giriş, gelişme ve sonuç kısmında bahsedilecekleri soru cümleleri olarak tespit ederek yapılabilmektedir. Yazı planının yapılabilmesi içinse üstünde söz söylenebilecek bir konu gerekmektedir.

Eğer konu önceleri verilmişse en direkt yazı planına başlanabilir. Diğer türlü okuyucunun ilgisini çekecek daha fazla güncel veyahut güncelliğini her daim koruyan konuları seçmek uygun olur. Planlama yaparken kesinlikle verilecek mesaj yani yazının ana fikri tespit edilmelidir.

Deneme düşünce yazıları grubuna giren bir yazı türdür. Her türden konunun (genelde güncel olanlarının daha fazla tercih edildiği) ileri sürülen düşünceyi kanıtlama gereği duymadan samimi, açık ve anlaşılır bir dille işlendiği yazı türüne deneme denir. Bir başka deyişle deneme yazarı "ben böyle düşünüyorum, katılıp katılmamak size kalmış" der. O yüzden düşüncelerini kanıtlamaya çalışmaz. Daha fazla günlük konuşma diline yakın bir dil kullanır.

 

Ana Fikir Nasıl Oluşturulur?

Düşünce yazılarının hemen hepsinde ana fikri vermenin üç yolu vardır. Birincisi yazının giriş bölgesinde verip sonrasında bunu açıklayan, destekleyen ayrıntılarla devam edilir. İkinci yol giriş ve gelişme kısımlarında düşünceyi destekleyen ifadelerle yazıyı başlatıp sonuç kısmında bir yahut birkaç cümleyle ana fikir verilir. Veya yazının geneline yayarak okuyucunun yorumuna bırakılır. Bu üç yöntemden hangisini kullanacağınızı seçerek işe başlayabilirsiniz.

Deneme yazmak isteyenler ilk başta bu türde yazılmış yazıları incelerlerse hem teknik aynı zamanda konu yönünden daha münasip yazılar yazabilir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Yds'ye nasıl çalışılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?