Saat farkı neden olur?

Ülkeler arasından çıkıp benzer ülke içerisinde daha özele gelecek olursak da tüm bu hareketlerin benzer ülke içerisinde gösterdiği de...

 

Dünyamızdaki her ülkeye göre saat farkları değişik zaman dilimleri oluşur. Bu da dünyamızın kendi ekseni etafında yaptığı hareketlerden kaynaklanan bir farktır. Bu hareketler esnasında karanlık bölgeler, aydınlık bölgeleri takip eder. Bu hareketilerin nihayetinde gece - gündüz farkları oluşmakta ve benzer zamanda bir günün içinde, sabah, öğlen ve akşam diye tabir ettiğimiz vakitler oluşur. Bir gün içinde, dünyamız batı-doğu doğrultusunda dönerek 24 saatlik hareketini tamamlamış olur. İşte bu sistemsel hareketlerin nihayetinde ülkeler arası saat farkı neden olur, şimdi buna kısaca göz atalım.

Ülkeler arasından çıkıp benzer ülke içerisinde daha özele gelecek olursak da tüm bu hareketlerin benzer ülke içerisinde gösterdiği değişimlere, yani her meridyen üstünde meydana gelen sabah öğlen ve akşam gibi vakitler her meridyen için biri birinden değişiklik göstermektedir buna da bir ülkenin yerel saati denir.

Dünyamızın meridyen çizgileri olarak tanımlanan bir takım hayali çizgilerle dilimlere ayrıldığı kabul edilir. Bir bölümdeki saati belirlerken de, işte güneşin o bölüm için öğle saati olarak kabul edilen zaman diliminde, o bölgeden geçen meridyen çizgisinin üstünden geçme anı ve bu bölgeden batıya doğru ilerledikçe ardı ardına sıralanmış meridyen çizgilerinin üstünden geçme anı saat farkını belirleme de baz alınır. Bu biçimde ilk belirlenen öğle saati de, batıya doğru ilerledikçe batıya doğru kayma yapar ve bu öğle vakti olarak kabul edilen dilim dünya etrafındaki hareketini tamamlar.

 

Dünyanın bir yarım küresinde bunlar yaşanırken, aynı zamanda, benzer halde diğer yarım kürede gündüzün karşılığı olan gece yarısı, öğle vaktinin yerine kabul edilir ve gece yarısının bir gün içindeki kayma miktarıyla yine benzer biçimde saat farkı belirlenir. Bu kayma miktarı her meridyen arası 4 dakika olabilecek biçimde belirlenmiştir. Bu oluşan farklar en sonunda yer kürede daha doğuda bulunan ülkeler, kendisine göre batıda bulunan ülkelere göre daha ileri bir saate sahiptir ve benzer biçimde batıda bulunan ülkeler kendisine göre daha doğuda bulanan ülkelere göre daha geri bir saate sahiptir.

Bu biçimde, bütün dünyadaki ülkeler arasında ve benzer ülkenin içinde oluşan saat farkları ortaya çıkarılmış ve bu düzene göre belirlenmiş olur.Bu farklar seyahet eden kimseler için ,dünya çapında yapılmış olan yayınlar açısından, uluslararası iş görüşmeleri gibi saat dilimlerinin önemli olduğu konularda dikkatli olunması gerekli olan önemli noklardır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Karakutu ne işe yarar? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?