Amerikan bilardosu nasıl oynanır?

Amerikan bilardosu, özel olarak ta popüler sekiz top oyunu, her yaştan ve seviyeden oyuncu için popüler bir oyundur. Sekiz topun gaye...

 

Amerikan bilardosu, özel olarak ta popüler sekiz top oyunu, her yaştan ve seviyeden oyuncu için popüler bir oyundur. Sekiz topun gayesi tüm toplarınızı (çizgililer/pijamalılar yahut düzler) ceplere ve sekiz numaralı topu de kurallara münasip olarak cebe sokmaktır. Her ne kadar Dünya Bilardo Kuruluşunun resmi kuralları ile halk içinde oynanan kurallar arasında büyük değişiklikler olsa da oyunun genel gayesi ve yapısı aynıdır.

Tüyolar ve Uyarılar

Eğer ikiden fazla oyuncu var ise takım olarak oynayın – bu halde, iki takım da kendi takım oyuncularıyla sırayla oynar.

Her atıştan önce ıskalamamak için istekanızın ucunu tebeşirleyin.

Cebe yakın bir atış hedeflerken, beyaz topun dibine sertçe vurarak ters dönüş yapmasını sağlayın. Bu, beyaz topu cebe sokmanızı engelleyecektir.

Eğer bir oyuncu faul yaparsa (beyaz topu masadan dışarı atarsa, deliğe sokarsa veyahut top zıplarsa) rakip oyuncu beyaz topu masada istediği yere koyarak oyuna başlar.

Eğer bir oyuncu yanlışlıkla rakibinin topunu kurallara uygun kombo atışıyla cebe sokarsa ama kendi hedeflediği topu da sokarsa, oyuna devam eder.

Zor yahut garip atışlar için, köprü (isteka tutucu) kullanın. Köprüyü dominant olmayan elinizi koyduğunuz yere, beyaz topun arkasına yerleştirin, ve istekanızı köprünün oluğuna yerleştirin. Köprünün sapını dominant olmayan elinizle tutarken, öteki elinizle normal zamanda yaptığınız gibi atışınızı gerçekleştirin.

 

Malzemeler

On beş top ve beyaz top

Bilardo tebeşiri

Üçgen

Bilardo masası

Bilardo istakası

Talimatlar

8 numaralı top ortada, düz top en önde ve dış sınırda bir düz top bir çizgili top düzeni olacak biçimde tüm topları üçgenin içine sıkıca yerleştirin. Resmi kurallar gereği üçgenin iki arka köşesinde bir düz top bir de çizgili top olmalıdır ama toplum arasındaki kurallar üç köşede de düz renkli topa izin vermektedir. Topları üçgene oturtan kişi oyuna başlayacak kişinin rakibidir.

Üçgeni masanın öteki ucundaki beyaz topa vurarak bozun. Beyaz topu baş çizgi arkasındaki bir yere veyahut noktadan geçtiği düşünülen hayali yatay çizgiye koyabilirsiniz. Üçgeniz bozmadan önce, istekanızın ucunu nazik bir şekilde ve eşit olarak tebeşirleyin. Billiards Digest toplu durumda duran topların her yöne olabildiği miktardai olabildiği ölçüde saçılmasını sağlamak demek olan “power break” yapmayı öneriyor. Bunu yapmak için, istekayla beyaz topun tam merkezine vurun ve dominant kolunuzu kullanın.

Bu vuruşu yapan kişi bir ya da daha fazla topu ceplere soktuysa çizgilileri ya da düz topları (veyahut “yüksekleri” ve “alçakları”) seçebilir. Hem toplum içerisinde oynanan aynı zamanda resmi kurallar göre, yapmak istediği vuruşu söylemeli. Eğer ilk oyuncu bu vuruşu gerçekleştiremezse (ya da topu hedef aldığı delikten farklı deliğe sokarsa) masa “açık” demektir ve rakibi çizgilileri yahut düz topları seçmekte özgürdür.

 

Eğer topları dağıtan atışı yapan oyuncu söylediği atışı gerçekleştirirse, bu oyuncu için oyun, bir topu başarıyla deliğe sokamayana kadar devam eder.

Oyuncuları değiştirin. Rakip için oyun, bir topu deliğe sokamayana kadar devam eder. Kombo atışlar için (çok miktarda topla temas eden atışlar), oyuncular önce kendi toplarından birine vurmak zorundadır. Oyuncular muhakkak önce kendi toplarına vurmalıdır. Bir kombo atışında önce sekiz numaralı topa vurmamalıdırlar ve eğer bir oyuncu yanlışlıkla sekiz numaralı topu cebe sokarsa, otomatik olarak oyunu kaybeder.

Bir oyuncu kendi grubundaki tüm topları deliklere sokarsa, son olarak sekiz numaralı topu deliğe sokmak zorundadır. Toplum arasındaki tipik kurallara göre, hedef aldığı deliği belirtmek zorundadır.

Eğer sekiz numaralı topa vuran oyuncu ıskalarsa, oyun değişmeli olarak devam eder. Eğer sekiz numaralı topa vuracakken faul yaparsa, otomatik olarak oyunu kaybeder. Sekiz numaralı topun faulleri arasında topu masanın dışına atmak, topu yanlış deliğe sokmak, beyaz topu deliğe sokmak ve grubundaki topları bitirmeden sekiz numaralı topu deliğe sokmak bulunmaktadır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Mahjong kuralları nelerdir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?