Mekik etkisini ne zaman gösterir?

Yere yatacağımız zemin ne çok sert olacak ne de çok yumuşak olmalı. Orta sertlikte bir zeminde çekilen mekik hep daha çok katkıyı sağ...

 

Kadın, erkek, genç, yaşlı fark etmeksizin birçok kimse karın kısmındaki fazlalıklardan kurtulmak için çok yol dener. Hiçbir masrafı olmayan, en kısa karın bölümü eritme yöntemi mekiktir.

Yere yatacağımız zemin ne çok sert olacak ne de çok yumuşak olmalı. Orta sertlikte bir zeminde çekilen mekik hep daha çok katkıyı sağlamaktadır.

Yoğun iş temposu ve hayat koşuşturması ile akıp giden zamanda insanlar, spor salonlarına vakit ayıramayabiliyorlar. Bu zaman darlığında göbek kısmındaki fazlalıklardan kurtulmanın en büyük yardımcısı evde düzenli biçimde çekilen mekiktir. Peki mekik çekmek bekleniyor olan değişikliği ne zaman sağlamaktadır?

Mekik çekmek her ne kadar yararlı olsa da aşırı kilolu kimselerde yalnız olarak yapıldığı zaman çok fazla işe yaramaz. Aşırı kiloluların kardiyo ile beraber mekik çekmeleri önerilmektedir. Aksi durumunda mekik çekerek karın kası yaparlar ama karın bölümünde yağlar durmaya devam ettiği için mekik çekmenin faydası görülmemiş gibi hissedilir.

Mekik çekmeye yeni başlıyorsak, çektiğimiz ilk günün sonrasında karın kısmında şiddetli ağrı hissedilebilir. Bu kimseyi korkutmasın. Çünkü uzun süredir çalışmayan kaslar harekete geçirildiği için ağrı yapması hayli doğaldır. Bu ağrıların şiddetine göre kısa bir zaman ara verilebilir veyahut tekrar sayısı azaltılır. Karın kısmında gözle görülmektedir bir farklılık istiyorsak mekik çekmekten vazgeçmemek gerekmektedir. Düzenli çekilen mekikle beraber ilk haftadan sonra ağrılar geçmektedir ve kaslar tam olarak alışır. 3. ve 4. haftalarda ise gözle görülmektedir farklılık görülmeye başlanır. Bu değişikliği gördükçe psikolojik olarak kendini daha motive hisseden bireyler zaten düzenli çalışmasına devam eder. Düzenli çalışma sonrası ilk 3 ay sona erdiğinde artık çekilen mekiklerin faydası toptan görülmeye başlanır.

 

Fayda sağlamak için her işte olduğu gibi mekik çekmede de işi en doğru bir biçimde yapmak gerekmektedir. Bilhassa mekik çekmeden önce karnımızın ne çok aç ne de çok tok olmaması gerekmektedir. Yemek yedikten takriben 3 saat sonra çekilen mekik en cazibidir.

3 ay süresince hiç bırakmadan devamlı olarak mekik çeken biri için artık bu eylem, ilk zamanlardaki acı veren eziyet halinden çıkıp günlük yürüme, nefes alma gibi rutin bir çehreye kavuşmuştur. 

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Spor öncesi enerji veren besinler adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?