Antep fıstıklı tart nasıl yapılır?

Elde edilen hamur yağlanmış tart hamuruna dengeli halde eklenip öncesinde ısıtılan 180 derecelik fırında 15 dk boyunca pişirilir. Piş...

 

Lezzetli ve besin değeri yüksek bir yemiş çeşidi olan Antep fıstığının her mevsim tüketilmesi gerekmektedir. Yalnız olarak tüketilebileceği gibi türlü tatlılar içine de girebilir. Bu tatlılardan biri de Antep fıstıklı tarttır. Antep fıstıklı tart yapımı için birkaç püf noktasının bilinmesi gerekmektedir.

Malzemeler

Yarım paket tereyağı

2 paket vanilya tozu

1 paket kabartma tozu

2 çorba kaşığı bal

2,5 su bardağı inek sütü

3 su bardağı beyaz veya kepekli un

2 su bardağı esmer veya beyaz toz şeker

200 gr Antep fıstığı (miktarı damak zevkine göre değişebilir)

3 adet yumurta

Hazırlanışı

Elde edilen hamur yağlanmış tart hamuruna dengeli halde eklenip öncesinde ısıtılan 180 derecelik fırında 15 dk boyunca pişirilir. Pişen tart tabanı fırından alınıp soğuması için oda sıcaklığında bekletilir. Tart kreması için derin bir tencere içine 1,5 su bardağı inek sütü, 1 su bardağı toz şeker, 1 adet yumurta ve 1 paket vanilya tozu eklenerek yüksek ateş üstünde kaynayıncaya kadar karıştırılır. Kaynayan krema ocaktan alınıp oda sıcaklığında soğumaya bırakılır. Tart kremasına yumurta eklemek şart değildir. Soğuyan tart tabanın içine benzer biçimde soğuyan krema eklenmektedir. Bu biçimde 5-10 dakika bekletilerek kremanın üzerinin kaymak bağlaması sağlanmaktadır. Böylelikle üstüne dökülecek olan Antep fıstıkları hem ıslanmaz aynı zamanda krema içinde kaybolmaz. Bu yol Antep fıstıklı tart için önemli bulunan bir noktadır.

 

2 adet yumurta ve 1 su bardağı toz şeker çatal yardımıyla köpük durumunu alıncaya kadar çırpılır. Köpüklü karışımın içine sırası ile 3 su bardağı un, 1 su bardağı inek sütü, oda sıcaklığında bekletilmiş yarım paket tereyağı, 1 paket vanilya ve 1 paket kabartma tozu eklenerek bütün malzemeler yoğrulur. Oluşan hamurun kıvamı poğaça hamuruna göre daha hafif olmalıdır. Kulak memesi kıvamından daha cıvık bir kıvam tart hamuru için çok uygundur.

Antep fıstıkları kabuklarından ayıklanıp rondoda parçalanır. Antep fıstıkları iri taneler durumunda olmalıdır. O neden ile çok fazla ezmeye gerek yoktur. Parçalanan fıstıklar kaymak bağlayan kremanın üstüne serpiştirilir. Son olarak tartın üstüne fıstıkların hem daha parlak kalması aynı zamanda tarta lezzet katması için iki çorba kaşığı bal gezdirilip tüketime kullanıma hazır duruma getirilir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Çinekop nasıl bir balıktır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?