Aspir bitkisinin faydaları

Aspir yağı, bitkinin tohumlarından elde edilmekte. E vitamini ve Omega 6 gibi tekli doymamış yağlar bakımından gayet zengin olan bu y...

 

Kır safranı olarak da bilinen, sarı çiçeklere sahip aspir bitkisi, dünyanın çok kısmında yetiştiriliyor. Günümüzden 4.000 sene önce kullanılmaya başlanan aspiri, bu kadar değerli yapan şey ise yağı.

Aspir yağı, bitkinin tohumlarından elde edilmekte. E vitamini ve Omega 6 gibi tekli doymamış yağlar bakımından gayet zengin olan bu yağ, kalp ve damar sağlığını korumaya yardım eden oluyor.

E Vitamini Deposu

2 çorba kaşığı aspir yağında, günlük E vitamini ihtiyacının yarısı bulunuyor. E vitamini güneşe maruz kalma, sigara dumanı ve diğer etkenlerin neden olduğu serbest radikal hasarına karşı, hücreleri korumaya yardım eden bir antioksidandır. Aynı zamanda sağlıklı bağışıklık sistemi ve hücre sinyalizasyon için de E vitamini gerekmektedir.

Kalp Dostu

Aspir yağı, kalp sağlığını koruyan, tekli doymamış yağlar için zengin kaynaktır. Sağlıksız kolesterol düzeyleri ile bağlantılı et ve doymuş yağların tersine; tekli doymamış yağlar, arterlerde plak birikimine yol açan ve "kötü" kolesterol olarak bilinen LDL seviyesini azaltmaya yardım eden oluyor. Kalp krizi ve felç gibi ciddi sağlık sorunlarına yakalanma riskini düşürüyor. Aspir yağındaki omega-6 yağ asitleri bilişsel fonksiyonların yanında cilt sağlığını korumaya yardım eden oluyor.

Yan etkileri

Aspir, şırı ölçüde kullanıldığı zaman kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Bu sebep ile kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte alınması önerilmez. Kullandığınız bir ilaç var ise, aspir yağını kullanmadan önce doktorunuza danışın.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Bademciklere ne iyi gelir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?