Lavabo tıkanıklığı nasıl önlenir?

Tıkanıklık oluştuğunda ise kaynamış sodalı su dökerek basit tıkanıklıkları giderebiliriz. Devamlı aralıklar ile lavabomuzun alt bölüm...

 

Zaman geçtikçe lavabolarımızda biriken artıklar lavaboların tıkanmasına, normal zamanda lavabodan akması gerekli olan suyun bile gidemez hale gelmesine neden olur. Lavabolarımızda tıkanıklık oluştuğunda hemen çözüm önerileri bulmaya çalışırız. Oysaki baştan başlayarak tıkanıklığın oluşmaması bizim elimizde.

Tıkanıklık oluştuğunda ise kaynamış sodalı su dökerek basit tıkanıklıkları giderebiliriz. Devamlı aralıklar ile lavabomuzun alt bölümündeki gider parçalarını sökerek temizlemek de işe yarayacaktır. Düzenli temizlenen borular tıkanıklık oluştuğunda yaşayacağımız çileyi ortadan kaldıracaktır. Buna ek olarak, marketlerde satılan lavabo açıcılarıyla da tıkanıklığı giderebiliriz. Ayrıca bu türden bir işlem lavaboda oluşan kötü kokuları da giderecektir. Fakat marketlerde satılan kimyasallar da işimizi görmekle beraber devamlı kullanmak boruları eritebileceğinden dikkatli olmakta yarar var. Basınçlı su da tıkanıklık halinde kullanabileceğimiz bir başka alternatiftir. Bu yöntemde suyu boruya hapsederek basınçla beraber tıkanık bölümde bir pompa ile itme oluşturabilir ve problemi çözebiliriz. Fakat evde aynı zamanda birden fazla lavaboda tıkanıklık problemi yaşıyorsak çok çok ciddi bir sorunla karşı karşıya olabiliriz. Bu halde uzmanlardan yardım almak gerekecektir.

Lavabolarımızda tıkanıklık oluşmaması için yapmamız gerekenler esasen kolay. Hepsinden önce lavabonun giderinde bir süzgecimiz olması gerekir. Böylelikle lavaboda temizlediğimiz bulaşık artıkları bu süzgece takılacak ve lavabo giderinden geçmeden alma şansımız olabilecektir. Tersi durumunda çay artıkları, bulaşık artıkları, ayrıca lavabo içine soyduğumuz meyve kabukları veya sebze parçaları her ne kadar engellemeye çalışsak da gidere kaçacaktır. Dolaylı olarak zaman içinde giderde biriken bu artıklar lavaboyu tıkayacak ve su bile akamaz hale gelecektir. Bunun yanı sıra yemek yaparken meydana gelen çöpleri lavaboya atmayıp tezgâh üstünde bir çöp kovası veyahut bir poşet içinde biriktirirsek de tıkanıklığın oluşmamasına katkıda bulunuruz. Buna ek olarak bulaşık makinesine yerleştireceğimiz bulaşıkların içindeki yemek artıklarını da poşet vb. bir yere sıyırdıktan sonra lavabo altında suya tutarsak artıkların lavaboya değil de çöpe gittiğinden emin olabiliriz. Unutmayalım ki zararsız diye düşündüğümüz yanmış kızartma yağları bile zaman geçtikçe lavaboya kaçan saç vb. artıklarla birleşerek tıkanıklığa yol açabilir. Dolaylı olarak bu türden yağları da lavaboya atmamakta yarar var. Banyo lavabolarında ise lavaboya saç vb. madde atmamaya gereken özeni göstermeliyiz.

 
 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Soğan halkası nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?