Kış meyveleri nelerdir?

Kış meyveleri denince ilk akla gelen portakal, mandalina ve elmadır. Tabi kış mevsiminin meyveleri yalnızca bunlarla sınırlı değildir...

 

Kış meyveleri denince ilk akla gelen portakal, mandalina ve elmadır. Tabi kış mevsiminin meyveleri yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Gelin kış meyvelerine ve sağlıklı olmak açısından faydalarına hep birlikte bakalım.

Armut ise A, B1, B2 ve C Vitaminlerini, bakır ve fosfor gibi mineralleri içermektedir. Tansiyonu düşürür. Böbrek kumlarını döker. Zihin yorgunluğuna bire birdir. Kanın kolesterol seviyesini dengeler.

Mandalina da C Vitamini açısından zengin bir kış meyvesidir. Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı vücut direncini arttırır. Yüksek miktarda potasyum içermektedir. Bu da yüksek tansiyonlu insanların tansiyonunu düşürmede yararlıdır. Yediğimiz yiyecekler içindeki demirin emilimini arttırmaktadır. Dolaylı olarak demir içeren besinleri C Vitamini yönünden zengin meyvelerle tüketmekte yarar var.

Kış meyvelerinden ilki portakaldır. Portakal senelerdir bilindiği üzere tam bir C vitamini deposudur. Yakın zamanda devamlı diğer sebze ve meyvelerle bilhassa biber ve çilek ile içerdiği C Vitamini yönünden devamlı kıyaslansa da portakal denince neredeyse her insanın aklına C Vitamini gelir. C Vitamini yönünden gayet zengin olduğu bilinir. Buna ek olarak A, B1, B2 ve P Vitaminleri, kalsiyum, potasyum ve magnezyum mineralleri yönünden da zengin olan portakalı mutfaklarımızdan eksik etmemekte yarar var. Ek olarak içerdiği posa ile de sindirim ve bağırsak sistemimize hayli yararlıdır.

 

Kış mevsiminin diğer bir meyvesi de yine turunçgillerden olan greyfurttur. Greyfurt meyvesini yalnız olarak tüketmek herkes için kolay değildir. Tadı biraz acımtırak olduğundan çoğu zaman portakal, mandalina gibi meyvelerle beraber meyve suyu olarak tüketilmektedir. Tabi C Vitamini bakımından zengin olduğunu da hatırlatalım.

Kivi de bir başka kış meyvesidir. İçerisinde A, C Vitaminleri bulunmaktadır. Ayrıca bir kivide iki portakala eşdeğer C Vitamini vardır. A Vitamini hasebiyle görme bozukluklarını gidermek için ve kemik gelişimini sağlamada etkili olmaktadır.

Ayva, A, B1, B2 ve yine C Vitaminini içeren bir başka kış meyvesidir. Ağız kokusunu ve ishali gidermek için çok etkili sonuçlar doğurur.

Elma da çok tüketilen bir başka kış meyvesidir. A, C, E, B1 ve B2 vitaminlerini içermektedir. Bağışıklık sistemimizin güçlenmesinde ve hastalıklara karşı vücut direncinin arttırılmasında etkili olmaktadır. Kansere karşı korur. Mide ve bağırsak fonksiyonlarını düzenler.

Diğer kış meyvesi ise muzdur. A, B, C Vitaminleri ve potasyum içermektedir. Afrodizyak özelliği vardır. İshalde tedavi edicidir.

Nar da antioksidan özellikte potasyum, A, C, B2 vitaminlerini içeren bir kış meyvesidir. Tüketimi biraz zahmetli gelse de sağlık yönünde oldukça yararlıdır. Kan yapar. İdrar söktürür. Tansiyonu düşürür. Bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Ahududunun faydaları adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?