Film tasarımı nasıl bir bölümdür?

Film Tasarımı kısmının eğitim süresi dört yıldır. Bu dört sene süresince öğrencilere sinema ve dizi konusunda detaylı bilgiler verili...

 

Türkiyede sinema ve dizi sektörü popüler ve ilgi duyulan bir alandır. Her geçen gün çekilen dizi ve filmlerin sayıları gittikçe artış göstermektedir. Buna bağlı olarak çalışan sayısına duyulan ihtiyaç benzer oranda yükselir. İhtiyacı karşılamak için Film Tasarım bölümü üniversitelerde eğitim vermektedir. Film Tasarımı kısmında çoğu teknik derslerin eğitimi verilir ve sektöre nitelikli kişiler yetiştirilir.

Film Tasarımı Bölümünün Eğitimi Nasıldır?

Film Tasarımı kısmının eğitim süresi dört yıldır. Bu dört sene süresince öğrencilere sinema ve dizi konusunda detaylı bilgiler verilir. İlk seneden son seneye kadar öğrencilerin uzmanlaşması için yoğun bir çaba sarf edilir. Eğitimin ikinci senesinde öğrencilere beş değişik dalda eğitimler verilir. Bu dallar arasında yönetmenlik, kurguculuk, görüntü yönetmenliği, yapımcılık ve senaryo yazarlığı bulunmaktadır. Eğitimlerden sonra ise bir sonraki yıl öğrencilerin bu beş daldan ikisini seçmeleri ve seçilen alanlarda uzmanlaşmaları beklenir. Eğitimin son senesinde ise daha önce seçilen iki daldan birisi seçilerek öğrencinin bütünüyle bir dal üstünde uzmanlaşması sağlanmaktadır. Genellikle eğitim süresince öğrencilere değişik alanlar sunulur ve en sonuç kısmında ise tek alanda uzmanlaşmaları sağlanmaktadır.

Film Tasarımı Bölümünün Olduğu Üniversiteler Nelerdir?

 

Film Tasarımı bölümü türkiyede sınırlı sayıda üniversitede bulunmaktadır. Bu üniversiteler arasında Dokuz Eylül Üniversitesi, İpek Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi bulunmaktadır. Bu üniversiteler arasında yalnızca İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi devlet üniversitesi olup diğerleri özel üniversitelerdir ve tam burslu yahut yarı burslu olarak Film Tasarımı kısmını bulundururlar.

Film Tasarımı Bölümünün İş Olanakları Nelerdir?

Film Tasarımı kısmını başarı ile bitirenler sinema ve dizi sektörlerinde değişik alanlarda görev yapabilirler. Mezun sayısının az olması ise bölümün iş bulma imkanlarını arttırmıştır. Film Tasarımı bölümündek iş olanakları öğrencilerin bireysel becerilerine de bağlı olmakla beraber hayli fazladır. Envaiçeşit sinema ve dizi alanında kendilerine iş bulabilmeleri ise bölümün çekici unsurlarından birisidir.

Film Tasarımı Bölümünün Amacı Nedir?

Film Tasarımı bölümü sinema ve televizyon alanında donanımlı, temel sanatlar ve mesleki prensipler açısından duyarlı, çalışmalarında disiplinli ve titiz, kendini yenilemeye açık ve araştırmacı görüntü yönetmenleri, yönetmenler ve figüranlar yetiştimeyi kendine amaç edinir. 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Fransızca dinleme nasıl geliştirilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?