Parke nasıl parlatılır?

Hepimiz hiç kuşkusuz parkelerimizin temiz ve parlak görünmesini isteriz. Parkenin parlak görünmesi evin olduğundan daha temiz gözükme...

 

Hepimiz hiç kuşkusuz parkelerimizin temiz ve parlak görünmesini isteriz. Parkenin parlak görünmesi evin olduğundan daha temiz gözükmesini sağlamaktadır. Lakin zaman geçtikçe parkelerin parlaklığı kaybolur. Parkenizin bakımsız ve sönük bir görüntüye sahip olmasını istemiyorsanız bu yazımızı okumanızda yarar var.

Parke Nasıl Parlatılır?

Parkenizin hem parlaklık kazanmasını aynı zamanda temiz görünüm kazanmasını istiyor iseniz ahşap ve yüzey temizleyici kullanabilirsiniz. Ahşap ve yüzey temizleyiciler parkenize hiçbir biçimde zarar vermez ve uzun zaman parlak görünmesini sağlamaktadır.

Arap sabunu kullanarak da parkenizi parlatabilirsiniz. Daha iktisadi bir yöntem arayışındaysanız Arap sabunu ile suyu katıştırın ve üstüne bir nebze sirke ekleyin. Bu karışımla parkenizi temizlediğinizde parkeniz hem parlar aynı zamanda temizlenmiş olur.

Parke verniği kullanılarak da parkenizi parlatabilirsiniz. Lakin emekleme çağında bebeğiniz var ise bu yöntemi tavsiye etmiyoruz. Zira bebeğinizin fazla vernik soluması tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Parkenizi uzun zaman ıslak bırakmamalısınız. Uzun zaman ıslak kalan parkeler bir zaman sonra kabaracaktır. Şu nedenle parkenizi sildikten sonra kuru bir bez ile tekrar silin.

Parkenizin temizliğinde kullandığınız malzemeler kadar önemli olan diğer bir şey de parkenizi nasıl silmenizde yarar olduğudur. Parkenizi mikro fiber bezler ile silmeniz tavsiye edilir. Bundan dolayı parkeniz leke tutmaz ve parlaklığını korur.

Zeytinyağı parkenizi parlatmak ve ömrünü uzatmak için çok uygundur. Bir bezin üstüne çok az ölçüde zeytinyağı döktükten sonra parkenizi silebilirsiniz. Zeytinyağı kaygan bir yapıya sahip olduğundan dolayı dikkatli olmanızda yarar var.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Lamba nasıl seçilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?