Kalp ağrısı neden olur?

Kalp zarında veya kalp kasında meydana gelen iltihaplar da kalp ağrısına neden olan hastalıklardır. Uzun ve şiddetli ağrılara yol aça...

 

Vücutta pek önemli işlevleri yerine getiren kalp, düzgün çalışmadığı zaman türlü belirtilerle sorun olduğunu belli eder. Bu belirtilerin çok ciddi kalp hastalıkları nedeniyle ortaya çıkabileceği düşünüldüğü zaman, belirtiler gözardı edilmemeli ve nedenleri anlaşılmaya çalışılmalıdır.

Kalp zarında veya kalp kasında meydana gelen iltihaplar da kalp ağrısına neden olan hastalıklardır. Uzun ve şiddetli ağrılara yol açabilen bu hastalıkların diğer belirtileri arasında ise nefes darlığı, terleme ve yorgunluk da yer bulur 

Kalpte ağrıya neden olabilecek çok hal vardır. Bunlardan ilki kalp hastalıklarıdır. Kalp ağrısı kalp hastalıklarının en tipik belirtilerinden biridir. Bu kalp hastalıkları arasında ilk sırayı kalp krizi alır. Kalp krizi, kalbe giden damarlarda oluşan bir tıkanıklık sebebiyle meydana gelir. Kendisini kalpte ve göğüs bölümünde batma ve ağrı biçiminde göstermektedir. Zaman geçtikçe sol kol, vücudumuzun sol bölümünde uyuşma ve ağrı biçiminde devam eder. Acil biçimde müdahale edilmesi gerekli olan bir durumdur. 

Kalp ağrısına neden olabilen hastalıklar

Kalp hastalıklarının yanında ek olarak; zatürre, göğüs zarı iltihabı, astım gibi göğüs hastalıkları, reflü, yemek borusunda meydana gelen incinme veya sıkışmalar, göğse veyahut kaburgalara alınan darbeler de kalpte ağrı olarak hissedilebilir. 

Aortik yetmezlik diye bilinen ve kalp kapakçığının yeteri kadar açılıp kapanmaması ile meydana gelen rahatsızlık da kalpte ağrı yaratabilir. Bu hale neden olan, bakteriyel bir enfeksiyondur. Uzun zaman hiç belirti vermeyen bir hastalık olan aortik yetmezlik, kalp ağrısı ile kendini gösterebileceği için bu ağrı ciddiye alınmalıdır. 

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Domuz gribi nasıl tedavi edilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?