Tırnak mantarı neden olur?

Kimselerin tırnaklarında mantar meydana geldiği zaman yanında türlü belirtileri de gözlenmektedir. Bu belirtiler farkedildiği anda do...

 

Tıp literatüründe onikomikoz olarak da ifade edilen tırnak mantarı kişilerde ara sıra gözlenen can sıkıcı sorunlardan bir tanesidir. Bulaşıcı bir problem olduğu için ortak alanlar kullanılırken daha dikkati açık olmakta yarar vardır. Tırnak mantarı yalnızca estetik olarak kötü görüntü oluşturmaz. Benzer zamanda tırnak yatağı ve plağını etkileyen bir enfeksiyondur. Ayak tırnaklarında el tırnaklarına göre daha sık olarak gözlenmektedir. Tırnak mantarı sorunu fark edildiği anda doktora başvurulmalıdır. Doktor gözetimi altında tedavi sürecine başlanarak pozitif sonuçlar alınabilmektedir. Türlü belirtileri olan tırnak mantarına neden olan çokca hal bulunur.

Tırnak mantarı belirtileri nelerdir?

Ayak tırnaklarında oluşan tırnak mantarında çok kötü koku ve ağrı meydana gelmesi belirtiler arasında yer alır.

Tırnak altlarında aşırı biçimde kir birikir.

Tırnaklar sarı-yeşil veya kahverengi bir renklenme oluşması en büyük belirtidir.

Tırnaklarda pul pul halinde kalkmaların gözlenebilmektedir.

Tırnak mantarına neden olan durumlar nelerdir?

Ek olarak tırnaklar kesilirken hayli dikkati açık olunmalıdır. Çünkü tırnakların çok dipten kesilmesi tırnak mantarı probleminin görülmesine yol açan bir durumdur.

Tırnak mantarı bulaşıcı bir rahatsızlık olduğundan ortak kullanım alanlarında dikkat gösterilmesi gerekir. Soyunma odaları, yüzme havuzu, pek çok birey tarafından kullanılan duş veya banyolar, temizlenmemiş manikür veyahut pedikür malzemeleri, bahçeler risk alanlarıdır. Bu kısımlarda bulunan bir kişide tırnak mantarı sorunu var ise diğer insanlara geçmesi de mümkün olur. Bu nedenle ortak alanlar kullanılırken önlemler alınmalıdır.

 

Seçilen ayakkabıların da ayak parmaklarını sıkmayacak biçimde olmalıdır. Çünkü ayak parmakları sıkışması nihayetinde tırnak mantarı sorunu gözlenmektedir.

Hassaten ayak tırnaklarına birisinin sert bir biçimde basması da tırnak mantarı rahatsızlığı ile sonuçlanabilmektedir.

El yahut ayak tırnaklarına sert bir cisim nihayetinde darbe gelmesi tırnak mantarına neden olabilir.

Tırnak mantarı oluştuğu nasıl anlaşılır?

Kimselerin tırnaklarında mantar meydana geldiği zaman yanında türlü belirtileri de gözlenmektedir. Bu belirtiler farkedildiği anda doktora başvurmakta yarar vardır. Çünkü tırnak mantarı sorunu kendi kendine kolay kolay geçmemektedir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Yazın ayak bakımı nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?