Düşük tansiyon neden olur?

Uzmanlarca yüksek tansiyon kadar tehlikeli olmadığı açıklanan ama yine de dikkat edilmesi gereken düşük tansiyonun sebepleri...

 

Tansiyon neden düşer?

Yüksek tansiyonun neden olduğu sorunlara oranla düşük tansiyon genel olarak daha az tehlikelidir diyebiliriz fakat bünyeye göre bazı kişilerde tansiyonun ani düşmesi sonucu baş dönmesi, gözlerde kararma yaşanması ve bayılmalara da neden olabildiği için sebep olan faktörler iyi araştırılmalıdır.

Tansiyonun düşme nedenleri nelerdir?

Tansiyonun düşmesine, günlük beslenme yetersizliğinden tutun da başka bir problemi çözmek için kullandığınız ilaçların yan etkilerine kadar pek çok şey sebep olabilmektedir. Bazen sıcaklık ve su tüketiminin az olması da tansiyonun düşmesine neden olabilmektedir. Fakat bu gibi tansiyon düşüklüklerine neden olan faktörler ortadan kaldırıldıktan sonra problem de geçmiş olması gerekir. Eğer sürekli olarak tansiyon düşmesi yaşıyorsanız nedeninin öğrenilebilmesi için mutlaka bir uzman doktora görünmelisiniz.

Tansiyonun düşmesine en fazla neden olan durumları başlıklar halinde listeleyelim:

Hamilelik: Hamileliğin özellikle ilk 24 haftalık süresinde bebeğin daha iyi beslenebilmesi için vücuttaki dolaşım sistemi elemanları oldukça genişlemektedir. Genişleyen damarlardaki kan basıncı da doğal olarak düşeceği için düşük tansiyona neden olmaktadır ve bu tüm hamilelikler için oldukça normal bir durumdur.

Susuzluk: Gün içerisinde terleyerek attığımız su miktarı tükettiğimiz su miktarını geçerse susuzluk ortaya çıkar ve bu durum da ani tansiyon düşmelerine neden olur. Bu durum özellikle yaz aylarında ve ağır kardiyo antrenmanlarından sonra daha sık görülmektedir.

 

Yetersiz Beslenme: Vücutta kırmızı kan hücresi üretiminde önemli rol oynayan folat ve B12 vitamininden eksik bir beslenme sonucunda anemi denilen kansızlık hastalığı oluşur ve bu durum da uzun süreli tansiyon düşüklüğüne neden olur.

Kalp Sorunları: Tansiyonun oluşmasını sağlayan organın kalp olduğunun hepimiz farkındayızdır. Eğer kalpte yaşanan herhangi bir problem var ise (kalp krizi, kalp yetmezliği, kalp kapakçığı sorunları) bu ilk olarak tansiyonda hissedilir.

İlaçlar: Bazı ilaçlar içeriğindeki bileşenlerden dolayı kan basıncında düşmelere neden olmaktadırlar. Bu ilaçlar arasında idrar söktürücüler, beta blokerler, antidepresanlar, bazı kalp ilaçları gelmektedir.

Hormonal Sorunlar: Hormon üretiminde sorun olan her durum aynı zamanda düşük tansiyonun da nedenleri arasında gelmektedir. Addison hastalığı, tiroit bezi sorunları, hipoglisemi ve diyabet gibi.

Kan Kaybı: Dıştan görülebilir yaralanmalarda yaşanan kan kaybının tansiyonu ani olarak düşürdüğünü bilmeyiz fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken bir durum da iç kanama sebebiyle yaşanabilecek kan kayıplarıdır. Böyle bir durumda tansiyonun çok ani düşecek olmasından dolayı teşhisin mümkün olduğu kadar erken konulup, müdahalenin hızlı yapılması gerekmektedir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Romatizması olanlar nasıl beslenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?