Geniz akıntısı neden olur?

Sinüzit de geniz akıntısına yol açabilir. Bazı vakalarda geniz akıntısının kronik bir hal aldığı gözlemlenebilir. Kronik geniz akıntı...

 

Sinüslerin ve burnun solunum havasını nemlendirmek ve temizlemek hedefi ile salgıladığı mukus salgısının bazı nedenlerde ötürü koyulaşarak genizden boğaza akmasına geniz akıntısı denir.

Sinüzit de geniz akıntısına yol açabilir. Bazı vakalarda geniz akıntısının kronik bir hal aldığı gözlemlenebilir. Kronik geniz akıntıları ile beraber başka belirtiler de yaşanabilir. Yüz ve gözlerde ağrı, burun tıkanıklığı baş ağrısı ve şişlik bunlardan bazılarıdır. Geniz akıntısı uzun süredir devam ediyorsa iltihaplı olmayabilir.

Burun etinde meydana gelen şişme alerjen maddelerden alakasız olarak ortaya çıkabilmektedir. Burun tıkanıklığına neden olan bu olayı genelde geniz akıntısı izler.

Geniz akıntısının oluşmasının bazı sebepleri soğuk algınlığı, üst solunum yollarına bağlı enfeksiyonlar ve grip gibi rahatsızlıklarıdır. Bu tür rahatsızlıklar sonucu geniz akıntısı farklı koku alabilir.

Alerjik nezle ve astım gibi rahatsızlıklar da geniz akıntısına neden olabilir. Ama bu geçici bir sorundur ve kronikleşmezse kısa süre içerisinde geçmektedir.

Bazı ilaçların geniz akıntısı biçiminde yan etkisi olabilir. Soğuk algınlığı tarzı akıntıyı kesen ilaçların akıntıyı koyulaştırarak geniz akıntısına çevirdiği görülebilmektedir. Bununla beraber psikiyatri tedavisinde kullanılan bazı ilaçların da geniz akıntısı biçiminde yan etkisi olabilir.

Geniz akıntısının en büyük sebebi sigara kullanımı ve az su tüketimidir. Su tüketimi 1.5 lt altında olduğunda mukus salgısında artış olur.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Çıban neden çıkar ? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?