Ter kokusu neden olur?

Vücudumuzda değişik kısımlarda apokrin adıyla anılan büyük ter bezleri bulunmaktadır. Bunlar koltuk altları, üreme organları ve göğüs...

 

Terlemek bazen ciddi bir sorun olabilir, terinizin kötü kokması ise kötü durumdur. Peki ama teriniz neden kokar, bunu engellemenin bir yolu var mıdır? İşte aradığınız cevaplar…

Ter Kokusu Neden Olur?

Vücudumuzda değişik kısımlarda apokrin adıyla anılan büyük ter bezleri bulunmaktadır. Bunlar koltuk altları, üreme organları ve göğüs çevresindedir. Bu bezlerin oluşturduğu terlerin kokularında da farklılar bulunmaktadır. Ergenlik devrinde oluşan bu bezler ürettikleri ter içinde protein ve yağ barındırmaktadır. Bakterilerce bu protein ve yağların tüketilmesi daha sonra ise ter kokusu ortaya çıkar.

Bazı kimselerde ise bu ter bezleri genetik olarak bulunmamaktadır. Bu nedenden dolayı terleri kokmayan insanlarla karşılaşmak mümkündür.

Ter Kokusundan Kurtulmanın Yolları

Parfüm, deodorant, roll-on gibi kozmetik ürünler kullanabilirsiniz. Bu ürünleri kullanırken ürünlerin vücudunuza verebileceği zarar hakkında araştırma yapmak yararınıza olabilecektir.

Antibakteriyel sabunlar da ter kokusunun önüne geçmenizde size yardım eden olacak kozmetik ürünler arasındadır.

Elma sirkesi de kokuya karşı size yardım eden olacak doğal yollardan biridir. Ph seviyesini düzenleme etkisine sahip elma sirkesini sulandırarak koltuk altlarınıza sürmeniz kokularla olan savaşınızda beraberinizde yer alacaktır. Ayak kokusu için de elma sirkesi kullanılabilmektedir.

Beyaz sirkenin terleyen bölümlere uygulanması da ter kokusunun önüne geçecek etmenlerden biridir. Sirke kokusundan ise çekinmenize gerek yok, birkaç dakika içerisinde uçacaktır. 

 

Bal ter kokusundan kurtulmanın diğer bir yoludur. Duşta durulanma suyunuza katacağınız bir nebze bal ile koltuk altlarınızı duruladığınızda uzunca süre kokularla başınızın derde girmediğini fark edebilirsiniz.

Karbonat ciddi bir ter kokusu kovucudur. Terleyen kısma mısır nişastası ile karıştırılmak suretiyle sürülmesi durumunda nemi emecek ve kötü kokuya neden olan bakterilerin yaşamasına imkan tanımayacaktır.

Ter Kokmasını Tetikleyen Faktörler

Gıdalar: Baharatlı ve kokulu yiyecekleri yemek ter kokusunu etkileyen başlıca faktörlerdendir. Sarmısak ve soğan gibi aroması keskin yiyecekler terinizin kötü kokmasına yol açar.

Ortam Isısı: Özel olarak yaz gibi aylarda daha çok ter kokusuna maruz kalma durumumuzun sebebi ortam sıcaklığı ile bakterilerin ayrışma hızının artmasıdır. Bu yüzden yaz mevsimindeki aylarda daha çok ter kokusu oluşur.

Vücudumuzun Yağlanması: Kış mevsimindeki aylarda vücudumuzun genetik olarak kendini koruma amacı ile yağlanması durumu da ter kokmasına neden olabilir.

Terlemenin Nedenleri

Terleme vücudumuzun kendi ısısını kontrol etmek amacı ile gerçekleştirdiği bir işlemdir. Bu işlem ile vücudumuzun ısısının ayarlanmasının peşi sıra vücudumuzdaki zararlı maddelerden dışarı atılır. Ter kokusu sizi zor hallere düşürebilse bile terleme ciddi bir ihtiyaçtır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Siğiller nasıl geçer? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?