Cilt yağlanması neden olur?

Yapılmış olan en büyük yanlışlardan biri cildin yağlı olmasından ötürü nemsiz bırakılmasıdır. Cilt ne kadar yağlı olursa olsun muhakk...

 

Ergenlik döneminden yetişkinlik dönemine geçerken cilt kendi özelliğini belli eder. Dolaylı olarak bazı kimseler kuru yahut normal cilt tipine sahip olabildikleri gibi insanların bazısı yağlı cilt tipine sahip olablirler. Bu cilt tipinde kolay kolay kırışıklık oluşmaması gibi avantajlar bulunurken, siyah nokta ve ölü deriler gibi dezavantajlar da vardır. Genelde rahatsız edici bir hal oluşturan yağlı cilt oluşumunun nedenleri nelerdir?

Parkinson gibi hastalıklar cilt yağlanmasını artırabilir.

Yeme alışkanlıklarımız yağlı cilt oluşumunda çok etkili olmaktadır. Örnek verilecek olursa çok şekerli, çok tuzlu yahut abur cubur gibi zararlı yiyecekleri tüketmek cilt yapısının yağlı olmasına neden olabilir.

Hormonların düzensiz salgılanması da bu sebepler arasında sıralanabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında her şeyden önce hormon seviyesinin dengelenmesi gerekmektedir. Bu dengeyi bozan nedenlerden biri de biliçsizce yapılmış olan diyetlerdir. Bu diyetler vitamin eksikliğini oluşturduğu gibi cilt ve hormon dengesi için de zararlıdır.

Kozmatik ürünler gözenekleri kapatacağından cilt için zararlıdır ve nefes almasını engelleyerek yağlanmasına sebebiyet vermektedir.

Ergenlik devrinde yağlı cilt ile karşılaşma olasılığı daha yüksektir. Çünkü böyle anlarda yağ torbaları daha sık salgılandığından cildimizde yağlı bir görüntüye neden olur. Bilhassa erkeklerde daha sık rastlanılır.

 

Kullanılan ilaçlar yağlılık oranını yükseltebilir. Doğum kontrol hapı veyahut sivilce tedavisi ilaçları yağların daha çok salgılanmasına neden olabilecektir.

Cildin sürekli temizlenmesi bazen faydadan çok zarara neden olur. Devamlı yıkanan cilt dengeyi sağlamaya çalışacaktır. Bu nedenle de yağ bezleri daha fazla uyarılır ve yağ daha fazla salgılanır.

Nasıl Önlenir?

Yapılmış olan en büyük yanlışlardan biri cildin yağlı olmasından ötürü nemsiz bırakılmasıdır. Cilt ne kadar yağlı olursa olsun muhakkak neme ihtiyacı vardır. Ciltteki nem kontrolünün sağlanması için içinde pudra barındıran kremlerin kullanılması yararlı olabilir. Diğer yapmamız gerekli olan önlem ise cildin kesinlikle temiz kalmasını sağlamaktır. Ama bunu yaparken aşırıya kaçarak kuruluğa neden olmamak gerekmektedir. Cilt, çevre kirliliğine çok maruz kaldığı için günlük bakımı yapılmalı ve peelingler ile desteklenmelidir. Sabah ve akşam kirden arındırmak yeterli olabilecektir. Son olarak, kesinlikle su içilmelidir. Su içmek cildinizin doğal yollarla nemlenmesini sağlayacağı gibi toksinlerin dışarı atılmasına da yardım etmektedir .gün içinde asgari 8 bardak su içmek hem cildiniz aynı zamanda vücudunuz için bir gerekliliktir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Yüz temizliği nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?