Kabak nasıl ekilir?

Tarlaya dikimde ise 1,5-2 cm derinliğinde 50-60 cm arası bir mesafede dikilir. Benzer biçimde ekim işleminin akabinde can suyu verilm...

 

Tatlısından, çorbasına kadar geniş bir yemek çeşitliliğine sahip olan kabak, özel olarak ılıman bölümlerin kolay yetiştirilebilen bitkilerindendir. Kabağın yetiştirilme zamanı, nisan başı ya da mayıs başıdır. Ilıman kısımlarda en son mayıs başına kadar, daha soğuk kısımlarda ise mayıs sonuna kadar dikilmesi gerekmektedir.

Tarlaya dikimde ise 1,5-2 cm derinliğinde 50-60 cm arası bir mesafede dikilir. Benzer biçimde ekim işleminin akabinde can suyu verilmelidir. Orada dikkatli olunması gerekli olan aşırı sulama yapmamaktır. Bu sulamayı toprağı nemli bırakacak biçimde yapmak gerekmektedir. Toprağın haline göre 3 veyahut 4 gün içerisinde bir sulanmalıdır.

Saksıya dikim sırasında, kabak tohumları 3-5 cm arayla 1-1,5 cm derinliğinde yerleştirilir. Tohumların üstü kapatılınca can suyu da verilerek, bir sonraki sulamaya kadar kabak dinlenmeye bırakılır.

Fotoğraf: Dyogi

Üç- dört yaprak çıkınca (3-4 hafta sonrasına denk gelir) dip çapalamasıyla köklerin hızlı gelişimi sağlanmaktadır. Çapa yaparken, yabani otlar da temizlenmelidir. Tohumları korumak için, gece-gündüz sıcaklık farkından ötürü, gece muşamba ile örtmek gerekmektedir.

2-3 ay nihayetinde kabak ürün vermektedir. Böyle zamanlarda kabak yapraklarının bozulmaması için yaprakların sudan korunması gerekmektedir. Kabak iriliği 15-20 cm'e ulaştığında hasat gerçekleştirilir.

 

Soğuğa karşı duyarlı olduğundan sıfırın altında donar. Donların bittiği zamanki bahar dikimi, kabak üretiminde iyi sonuçlar alınabilecek bir devredir. Kabak, geçirgen, kınlı, besin değeri yüksek topraklarda yetişir. O neden ile yanmış hayvan gübresi toprakta kullanılacak doğal gübre olmalıdır. Bu gübre ekimden bir hafta önce verilmelidir. Dikim işlemini toprak 12-18 °C iken gerçekleştirmek gerekmektedir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Ahşap dolap nasıl temizlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?