Kapı gıcırtısı nasıl önlenir?

Kullanıma bağlı olarak kapıların açılıp kapanması esnasında ses oluşumu ortaya çıkabilir. Kapı gıcırtısı adı verilen bu rahatsız edic...

 

Mekânların bölümlerini biri birinden ayıran kapılar benzer zamanda ısı ve ses yalıtımı da sağlarlar. Metal ve ahşap kapılar kapı kasalarına menteşe ismiyle anılan metal bağlantı parçalarıyla sabitlenirler. Kapıların açılıp kapanmasına olanak veren menteşelerde sürtünmenin hareketi zorlaştırmayacak biçimde az olması için de menteşeler yağlanmalıdırlar.

Kapı Gıcırtısı Nasıl Önlenir?

Menteşelerin yağlanması için makine yağı yoksa zeytinyağı da kullanılabilmektedir. Fakat yemeklerde kullanılan sıvı yağlar kısa zamanda toz topladıkları için bu yağların kullanılması kapı gıcırtısının giderilmesinde kısa süreli bir çözüm olabilecektir.

Menteşelerin vidalarında gevşeme var ise yıldız uçlu bir tornavida kullanılarak menteşelerin vidaları sıkılmalıdır.

Menteşelerde paslanma gözleniyorsa pas çözücü sprey menteşeler üstüne uygulanarak menteşeler bir bez ile silinmeli ve paslar giderilmelidir.

Eğer menteşelerde herhangi yapısal bir problem olmadığı durumda kapı gıcırdıyorsa, menteşelerin yağlanması ses oluşumunu önlemek için yeterli olabilecektir. Menteşelerin yağlanması için hepsinden önce makine yağı tercih edilmelidir. Bir tutam pamuğun üstüne bir nebze makine yağı dökülerek menteşeler üstüne dışarıdan uygulanabilir. Ek olarak çokca menteşenin üstünde yağlama delikleri bulunur. Az ölçüde makine yağının bu deliklerden dökülmesi ile de menteşeler kolay bir şekilde yağlanabilir ve gıcırtı oluşumu önlenebilir.

 

İlk başta gıcırdayan kapıların menteşeleri kontrol edilir.

Çok tozlanmış menteşelerde ise kapının yerinden sökülerek tozlardan arındırılması için menteşelerin iç bölümlerinin güzelce silinmesi ve makine yağıyla yağlanması gerekebilir.

Eğer menteşe çok eskimişse yerinden sökülerek yenisi ile değiştirilmelidir.

Menteşeler yağlanırken kapı ileri-geri hareket ettirilmelidir.

Kullanıma bağlı olarak kapıların açılıp kapanması esnasında ses oluşumu ortaya çıkabilir. Kapı gıcırtısı adı verilen bu rahatsız edici ses, çoğunlukla menteşelerdeki sürtünmeden kaynaklanmaktadır. Menteşelerde toz birikmesi, menteşe yağının azalması, menteşe bağlantılarının gevşemesi, menteşelerin yapılarının bozulması ve menteşelerin paslanması gibi faktörler kapıların açılıp kapanması esnasında gıcırtı oluşumuna neden olurlar. Bu rahatsız edici seslerden kurtulmak içinse bazı önlemler almak gerekir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Şıngıl nasıl döşenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?