Havuç nerede yetişir?

Havuç için en ideal sistem yağmurlama sulamadır. Sulamanın düzenli halde yapılmış olması gereklidir. Yağış alan yerlerde 10 gün içeri...

 

Dünyada en fazla Avrupa kıtasında yetiştirilen havuç, her mevsim tüketilen bir sebzedir. Havuç yetiştiriciliği, dünyanın çok kesiminde yapılmasıyla birlikte genellikle kuzey yarım kürede yaygındır. Ankara'nın Beypazarı ilçesi Türkiye'de havuç üretiminin %60'nı gerçekleştirir. Havuç yetiştirilmesi için bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar 

Sulama

Havuç için en ideal sistem yağmurlama sulamadır. Sulamanın düzenli halde yapılmış olması gereklidir. Yağış alan yerlerde 10 gün içerisinde bir sulama yeterli olur.

Havuç, evde yetiştirilmesi mümkün olan bir bitki olarak bilinmektedir. Evde havuç yetiştirmek için dikkatli olunması gerekli olan noktalar vardır. Bunlar:

Toprak

Havuç bitkisinin sağlıklı halde yetişmesi için toprağın besin maddeleri yönünden zengin olması önemlidir. Topraktaki ph değeri 6-8 arasında olmalıdır. Topraktaki drenaj sisteminin iyi olması bitkinin gelişiminde önemli rol oynar.

İklim

Serin iklimi seven bir bitki olarak bilinir. Gelişim zamanında soğuklara karşı dayanıklı bitki olduğundan ötürü kışların sert geçtiği kısımlarda rahat bir biçimde yetiştirilmesi mümkündür. Havucun yetişmesinde yağışın pozitif etkileri vardır. Yağışın fazla olması ise bitkiye zarar vermektedir. Bitkinin renk oluşumu için sıcaklık çok önemlidir. Sıcaklık düşük olursa havuçlar açık renkli olur.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Taflan nasıl yetiştirilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?