Mandalina nasıl bir ağaçtır?

Mandalina ağacı sert esen rüzgarlardan zarar görür. O nedenle soğuk veyahut sıcak sert esen bütün rüzgarlara karşı, arazi seçiminin i...

 

Ilıman iklim bitkisi olan mandalina (Citrus reticulata), turunçgiller (Rutaceae) ailesinin bir üyesidir. Yapraklarını dökmeyen bir ağaç olan mandalina, başta Ege ve Akdeniz olmak üzere Doğu Karadeniz bölümünde de yetiştirilir. Tatlı, aromatik ve vitamin yönünden zengin meyve çeşididir. Satsuma, Klemantin, Okitsu, Clausellina, Marisol, Fremont, Nova, Robinson, Lee, Fairchild ve Minneola gibi çok miktarda kültüre sahiptir.

İklim İsteği

Mandalina ağacı sert esen rüzgarlardan zarar görür. O nedenle soğuk veyahut sıcak sert esen bütün rüzgarlara karşı, arazi seçiminin iyi yapılmış olması, gerekirse rüzgar kıranlarla koruyucu önlemlerin alınması gerekmektedir. Sıcaklık ve rüzgar dışında nem de mandalina gelişimini en direkt etkilemektedir. Havadaki nem hem meyve verimini aynı zamanda meyve kalitesini belirleyen bir faktördür. Nem oranın çok düşük olduğu iklim koşulları ağaç gelişimini ve meyve kalitesini negatif etkilemektedir.

Turunçgil ailesinin diğer üyeleri gibi sene süresince yüksek sıcaklıklara ihtiyaç duyar. Kış sıcaklıklarının -3 derecenin altına düşmemesi gerekmektedir. -10 derecenin altındaki sıcaklıklara uzun zaman maruz kalırsa donarak ölür. Yaz sıcaklarında ise azami 45 dereceye kadar dayanabilir. Mandalina ağacı 12 derece sıcaklıkta gelişmeye başlar. 27 ile 31 derece arasın gelişiminin en hızlı olduğu derecelerdir. 37 dereceden sonra ağaç gelişimi durur.

 

Toprak isteği 

Mandalina ağacının kökleri toprağın derinlerine iner ve oksijen ihtiyacı fazladır. O nedenden dolayı ağır topraklarda yetiştirilmemelidir. Toprağın havalanan bir yapıya sahip olması, mandalina köklerinin yüksek miktardaki oksijen ihtiyacı için gereklidir. Oksijensiz kalmaya son derece duyarlı olan mandalina ağacı, ağır topraklarda boğulma tepkisi göstermektedir. Taban suyunun ise 1,5 metre altta olması idealdir. Mandalina bahçelerinden iyi verim alınabilmesi için dikim yapılacak toprağın analiz ettirilmesi gerekir.Topraktaki kireç oranına duyarlıdır. Ph oranı 5,5- 6 olan topraklarda yetiştirilebilir. 

Mandalina nasıl bir bitkidir?

Yılın 12 ayı boyunca yeşil kalan bir ağaç olduğundan, bakım ihtiyacı süreklilik göstermektedir. Bütün turunçgillerde olduğu gibi mandalina ağaçları da humus yönünden zengin, derin, su geçirgenliği iyi tınlı, kumlu tınlı ya da killi tınlı toprak şartlarında iyi gelişim göstermektedir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Erik nasıl bir ağaçtır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?