Hangi yiyecekler enerji sağlar?

Beyaz et, bezelye ve peynir yüksek protein deposudur....

 

Yüksek enerji seviyelerini korumak, doğru yiyeceklerden oluşan kuvvetli bir beslenme şeklini gerektirir. Şeker ve basit karbonhidratlar hızlı enerji deposu olsa da benzer hızda da tükenerek sizi halsiz bırakırlar. Bazı basit önerilere uymak uzun süren bir enerji seviyesine sahip olmanıza yardım eder.

Proteinin Artıları

Beyaz et, bezelye ve peynir yüksek protein deposudur.

Hangi atletle konuşursanız konuşun size proteinin faydalarını sıralayacaktır. Vücut işlevlerini düzenler, vücut dokularını onarır ve size enerji vererek canlılık sağlamaktadır. Ton balığı ve hindi gibi yiyecekler protein yönünden zengin ve düşük yağlıdır. Soya peyniri, bezelye, fındık ve az-yağlı peynirler önemli oranda protein içerirken, düşük yağ ve kolesterole sahiptir. Doymuş yağ içerdiği için kırmızı et ve tam yağlı sütten kaçının.

Karbonhidratları Atlamayın

Tam buğday unundan yapılmış olan ekmeğe geçmek beslenmenize kompleks karbonhidratları ekler. Pekçok kimse South Beach Diyeti karbonhidratlara kötü ün kazandırdığından, onlardan uzak durmaktadır. Bu kanıyı tekrar düşünme vakti geldi. Kekler, şekerler ve tatlı içeceklerde bulunan basit karbonhidratlar çok kişide kilo alımına neden olur çünkü bu yiyecekler rahatça yağa dönüşebilen boş kalorilerle doludur. O nedenden dolayı, içerisinde şeker, sakroz ve mısır şurubu olan bütün yiyeceklerden uzak durun.

 

Kompleks karbonhidratlar daha yavaş hazmedilir ve daha çok besin içermektedir. Kompleks karbonhidrat zengini yiyecekler arasında ıspanak, tam buğday ekmeği, kahverengi pirinç ve soya fasulyesi sıralanabilir. Çokca meyve ve sebze de bu kategoriye girmektedir. Uzun bir zaman enerji için, kompleks karbonhidrat içeren besinleri tercih edin.

Proteini Karbonhidratlarla Birleştirin

Peynir ve krakerler hem protein aynı zamanda kompleks karbonhidrat içermektedir. Bunlar birleştirildiğinde, protein ve karbonhidrat kan şekerinizi sürdürülebilir bir biçimde yükseltir. Tam buğday krakerleri az yağlı peynirlerle beraber tüketin. Bir adet muz ile fıstık ezmesi de size uzun bir zaman enerji kaynağı sağlayacaktır.

Meyve ve Sebze Yiyin

Rengarenk meyveler benzer zamanda enerji dolu atıştırmalıklardır. Sağlıklı yemekler de benzer zamanda renkli olur ve enerji seviyeleri de yüksektir. Meyve ve sebzeler lif ve kompleks karbonhidrat içermektedir. Vücudunuz lifi diğer bütün besinlerden daha yavaş hazmeder ve enerjisini uzun zaman kullanır. Yaban mersini, greyfurt, brokoli ve havuç enerji dolu atıştırmalıklara yalnızca bir kaç örnektir. Bu biçimde besinler yüksek su oranına sahiptir -ki protein ve karbonhidrat açısından zengin besinler ile birleştiğinde bu çok yararlıdır çünkü her ikisinin de parçalanması gerekmektedir. Acıktığınızda elmayla beraber yağsız fıstık ezmesi gibi atıştırmalıkları tercih edin böylelikle gün boyu enerjik kalın.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Soğan suyu nasıl içilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?