Sumo güreşi kıyafetleri nelerdir?

Müsabaka sırasında mawashisi açılan sumo güreşçisi diskalifiye olur. Çok nadir olsa da sumo güreşçilerini utandıran ve müsabakayı kay...

 

“Rikishi” veyahut daha fazla bilinen adı ile sumo güreşçileri güreş sırasında esnekliklerini ve hareket kabiliyetlerini etkilemeyecek halde bir kıyafet giyerler. Sumo güreşçilerinin güreş sırasında giydikleri şort benzeri bu kıyafete “mawashi” denir. Mawashi 60 cm eninde ve takriben 9 metre uzunluğunda bir kumaştır ve sumo güreşçileri bu kumaşı özel biçimde katlayıp bacak aralarından geçecek ve bellerinin etrafından dolaşacak biçimde sıkı bir biçimde sararlar.

Müsabaka sırasında mawashisi açılan sumo güreşçisi diskalifiye olur. Çok nadir olsa da sumo güreşçilerini utandıran ve müsabakayı kaybetmelerine neden olan bu hal kimi kez yaşanabilir.

Mawashinin yanında sumo güreşçilerinin kullandığı diğer bir malzeme de “sagari”dir. Sagari, mawashinin ön kısmına sıkıştırılan kemer biçimindeki kumaş ve bundan aşağı doğru sarkan sayısı 13 ile 25 arasında farklılaşan kumaş parçasından ortaya çıkar. Sagari sumo güreşçisinin mavashisinden sarkan püsküllere benzer. Üst düzey sumo güreşçilerinin sagarileri sertleştirilmiş ipekten iken, alt düzey sumo güreşçilerinin sagarileri ise pamuktandır ve sertleştirilmemiştir. Sagariler renk olarak mawashi ile uyumlu olmalıdır ve bu parçalar sadece müsabakalar tarafından takılır. Müsabaka sırasında sumo güreşçisinin sagarisi kopar ve dohyoya (güreş ringi) düşerse, müsabakayı yöneten hakem hızlı halde sagariyi yerden alarak dohyo dışına atar.

 

En üst iki seviyedeki kıdemli sumo güreşçileri dohyoya giriş için yapılmış olan seromonide ek olarak kesho mawashi adında bir kıyafet daha giyebilirler. Kesho mawashi, göbeğin üstünden başlamak suretiyle ayak bileklerine kadar uzanan ve sumo güreşçisinin yalnızca ön bölümünü örten bir kıyafettir. İpek kemeri olan bu kıyafetin en alt kesiminde kalın püsküller bulunmaktadır. Kesho mawashinin üstünde türlü semboller bulunabilmesinin yanında sumo güreşçisinin sponsorunun reklamı veyahut sumo güreşçisine destek olan grupların sembolleri de bulunabilir.

Üst düzey sumo güreşçilerinin mawashileri ipekten yapılmıştır. Lakin bu güreşçiler antrenmanları esnasında pamuktan yapılmış mawashi giyerler. Sumo güreşinin en üst iki seviyesindeki kıdemli güreşçiler müsabaka sırasında bir ucu belli halde ilmiklenmiş beyaz ipek mawashi giyerler. Daha alt düzeydeki sumo güreşçileri ise hem antrenmanlarda aynı zamanda müsabakalarda siyah renkli pamuklu mawashi giyerler. Amatör sumo güreşçileri ise antrenman ve müsabakalarda beyaz ve pamuklu mawashi giyerler.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kaykay kıyafetleri nelerdir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?