Sivilceli cilt maskesi nasıl seçilir?

Sivilceli yahut akne eğilimli ciltlere kullanılacak maskelerinin güçlü fakat, yumuşak ve aşındırıcı olmayan yapılarda bulunması gerek...

 

Devamlı sivilce sorunu yaşanan ciltlerde temizlik ve bakım diğer ciltlere göre daha çok özen gerektirir. Tersi hal sivilcelerin daha da kötüleşmesine ve çoğalmasına yol açabilir. Bu açıdan seçilecek ürünlerin içeriğinin bilinmesi ve cilt tipine uygunluğunun kontrol edilmesi gerekmektedir. Sivilcelerin etkisini en aza indirilmesi ve cildin rahatlatılması amaçlı yapılmış olan maskelerde de benzer hal söz konusudur. Ek olarak yüz maskelerinde ciltteki sivilcelere zarar vermemesi açısından uygulamanın kullanım sürelerine ve maskeleri uygulanış şekillerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sivilceli yahut akne eğilimli ciltlere kullanılacak maskelerinin güçlü fakat, yumuşak ve aşındırıcı olmayan yapılarda bulunması gerekmektedir. Bu tarz ciltlerde kullanılan yüz maskeleri, sivilceleri temizlemenin yanında sivilce izlerini tedavi etme amacıyla da kullanılmaktadır. Bu nedenle sivilceli cilt tiplerinde daha fazla ciltteki sivilcelerin kurumasında etki eden ve cildimizde bakteri oluşumunu önlemeye yardım eden salisilik asit ve eritromisin içerikli maskeler önerilmektedir. Akne eğilimli cilt tiplerinde tercih edilecek ürünler arasında nane ve limon içerikli doğal ürünlerden yapılmış cilt maskeleri de pratik bir şekilde kullanılacak ürünler arasında yer bulur.

Sivilceli cilt tiplerinde bilhassa kullanılan yüz maskeleri akne tedavisi açısından etkili ürünler olduğundan ötürü yüzde fazla bekletilmeden çıkartılmalıdır. Maskenin yüzde uzun bir zaman bekletilmesi veya ürünün kullanım talimatlarına aykırı davranarak önerilen sürenin aşılması deride tahrişe neden olabileceği gibi sivilce probleminin daha da kronikleşmesi ile sonuçlanabilir.

 

Sivilceli ciltlerde gözeneklerin temizlenmesi ve yağ kontrolünün sağlanması amacı ile haftalık olarak kil maskeleri de kullanılmaktadır. 10-15 dakika bekletilerek yıkanan kil maskesi ardından cilde muhakkak tonik uygulanmalıdır. Ek olarak sivilceli ciltlerde arada bir nemlendirici maskelerin kullanılması da tavsiye edilir. Ama kullanılacak nemlendiricilerde aranan şart su bazlı olmalarıdır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Pancarın cilde faydaları nelerdir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?