Borsa neye göre değişir?

Faiz oranlarındaki değişiklik borsanın günlük yükselme-düşme oranını etkilemektedir. Faiz oranları yükseldiği zaman hisse senetleri f...

 

Borsa, faaliyet gösteren şirketlerin sayısal olarak hisse senedi satın almasıyla ve piyasaya adım atmasıyla oluşmuştur. Borsanın işlemesinde temel unsur şirketlerin hisse senetleridir. Dolaylı olarak borsanın yükselmesi ve düşmesindeki ana neden şirketlerin hisse senetlerindeki hareketliliktir. 

Faiz oranlarındaki değişiklik borsanın günlük yükselme-düşme oranını etkilemektedir. Faiz oranları yükseldiği zaman hisse senetleri fiyatları düşer. Faiz oranlarının yükselmesi dünya ve ülke genelinde iktisadi faaliyetlerin güvensiz olduğunun işaretidir. Genel olarak enflasyon, mali kriz ve siyasal sorunlarda faiz oranlarında yükselmeler ortaya çıkmaktadır. Bu hal da en direkt ülke borsalarını etkilemektedir. 

Borsanın değişiklik göstermesinde arz ve talep dengesi de hayli önemlidir. Bir ürünün arzının fazla lakin talebinin düşük olması genel açıdan fiyatların düşmesine neden olur. Bunun tam tersi hallerde da fiyatlar yükseleceği için borsada dalgalanmalar ortaya çıkmaktadır 

Borsada kazançlı bir duruma gelebilmek için öncelikle iyi bir bilgi ve maddi birikimin olması gerekir. Borsa, yalnızca bulunulan ülkeye göre değil dünya ekonomisine göre de şekillenen bir oluşumdur. Dünya ekonomosinde meydana gelen ani değişmeler, siyasi olaylar, savaşlar ayrıca doğal afetler borsanın akışını etkileyebilmektedir. Örnek vermek gerekirse, çağımızda bir çok spor kulubü yaşadığı başarı ve başarısızlığa göre borsada değer kazanıp, kaybedebilmektedir. 

 

Hisselerin gün sonu rakamları borsanın o günkü değerini ortaya koymaktadır. Ülkede kullanılan paranın değer kaybetmesi, euro yahut dolardaki konjoktürel değişmeler borsanın hareketlilik göstermesinde rol oynayan etkenlerdir. 

Bir hisse senedi ile borsada yer alacak şirket yahut kimselerin piyasa takibindeki fiyatların nasıl ilerlediğini iyi bir biçimde gözlemlemesi gerekir. Hisse senetlerinin yanı borsanın fiyatını şirketlerin ödenmiş sermayesi oluşturur. Hisse senetlerinin fiyatları bu nedenden dolayı değişiklik göstermektedir. Ödenmiş sermayesi yüksek olan şirketlerin hisse senedi fiyatları da yüksek olur. Yüksek hisse senedi, bir şirketin borsada büyük bir oluşum olduğunu göstermez. Bazı hallerde büyük şirketlerin hisseleri, küçük şirketlerin hisselerine göre daha düşük olabilir. Bu hal tamamiyle direkt ödenmiş sermaye ile ilgilidir. 

Piyasa üstündeki şirketlerin değer kaybı, hisse senetlerinin fiyatlarının ani düşüş sergilemesi borsanın genel seyrini etkilemektedir. Hassaten büyük şirketlerin yaşadığı hisse senedi düşmeleri borsada yankı uyandırmaktadır. 

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Kaporta nasıl düzeltilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?