Boyun ağrısına ne iyi gelir?

Boyunun ağrımasına neden olan diğer etken strestir. Çünkü psikolojik hal vücut üstünde önemli etkiye sahiptir. Kişi devamlı stress al...

 

Bu günlerde yoğun ve hareketsiz yaşam şartları fiziki rahatsızlıkların görülme olasılığını arttırmıştır. Öyle ki, gün içinde saatlerce kullanılan bilgisayarlar, çalışma biçimi, oturma biçimi gibi sebeplerle insan vücudumuzu hayli ağır bir yükün altına girmektedir. Bir de buna psikolojik yük eklenince ağrılar, sızılar ya da hastalıklar kaçınılmaz olur. Bu ağrılardan birisi de boyun ağrısı olup, çağımızda boyun ağrısından şikayet etmeyen kişi sayısı hayli azdır. Başın hareketini sağlayan ve baş ile bedeni birleştiren boyun vücudumuzun en ağır organını taşımaktadır. Türlü sebeplerle ortaya çıkabilmekte olan bu ağrının çözümü düzeyine bağlı olarak tabii ki bulunmaktadır. Peki boyun ağrısı nasıl azaltılabilir?

Boyunun ağrımasına neden olan diğer etken strestir. Çünkü psikolojik hal vücut üstünde önemli etkiye sahiptir. Kişi devamlı stress altındayken vücudumuzu dolaylı olarak da boynu, sırtı ve omuzları da stresten negatif etkilenir. Ayrıca bu hale şiddetli baş ağrısı eşlik edebilir. Bu halde stresle başa çıkmanın yolları aranmalıdır. Strese neden olan kaynak yok edilmeli ya da ondan uzaklaşılmalıdır. Gerginliği azaltmak için masaj, sıcak banyo  veyahut bölümdeki kasları gevşetecek egzersiz programı uygulanabilir.

Diğer nedenlerden belki de en önemli olanı kireçlenme ve boyun fıtığıdır. Bunlar boyunda bulunan diskllerdeki hareketi sağlayan sıvının taşması ve sinirlere baskı yapması ile oluşur. Ağrılı ve tedavisi tıbbi yahut fiziki tedavi ile mümkün olan bu tür rahatsızlıklar kolda, el ve parmaklarda uyuşmaya neden olur ve ağrı günlük işleri yapmaya engel olacak kadar kuvvetlidir.

 

Boyun ağrısının nasıl geçeceğinden bahsetmeden önce neden oluştuğundan bahsetmek gerekmektedir. Çünkü ağrıya neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması veyahut azaltılması direkt ağrı üstünde iyileştirici etki gösterecektir. Boyun ağrısının mekanik olduğu haller kötü duruş, oturma bozukluğu, kaza yahut zedelenmedir. Bilhassa uzun zaman masa başı iş görenlerde görülmektedir. Bu tür ağrıların en iyi çözümü ağrı kesicilerdir. Diğer iyileştirici etmen ise o bölümde egzersiz yapmaktır.

Boyun ağrılarıyla karşılaşmamak yahut var olan ağrıyı azaltmak için düzenli ve basit bir egzersiz programı yararlı olacaktır. Bilgisayar başında çok uzun zaman oturmak, klavyede yazı yazmak ağrının artmasına neden olur. Arada sırada kollar, boyun ve gözler dinlendirilmelidir. Sırtta, boyunda ağır yük taşınmamalıdır ve uyurken kullanılan yastığın ne çok yüksek ne de çok düz olmasına dikkat edilmesi gerekir. Hareketli ve sağlıklı yaşam boyun ağrıları ile karşılaşılma ihtimalini azaltacaktır. 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Grip aşısı ne zaman yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?