Kalamin losyonu nasıl kullanılır?

Sabun, kozmetik, zehirli sarmaşır, meşe ve sumak gibi bazı bitkiler, takı ve nikel içeren metal nesnelere direkt temas edildiği zaman...

 

Kalamin losyonu çoğu zaman akla çocukken gidilen kampları ve zehirli sarmaşık kaşıntılarını getirir. Bununla beraber, bu tropikal merhem değişik cilt rahatsızlıkları tedavi etmek için de kullanılabilmektedir. Kalamin hem losyon aynı zamanda merhem olarak satılmaktadır.

Kontakt Dermatit (Temas Alerjisi)

Sabun, kozmetik, zehirli sarmaşır, meşe ve sumak gibi bazı bitkiler, takı ve nikel içeren metal nesnelere direkt temas edildiği zaman meydana gelen kırmızı, kaşıntılı ve şişlik göstererek alerjik reaksiyon. Kontakt dermatit, çoğu zaman 2 ile 4 hafta sürer. Hayatı tehdit edici olmasa da, kaşınan bölgenin kaşınması nihayetinde değişik komplikasyonlar da görülebilmektedir.

Böcek Isırığı veya Sokması

Kalamin losyonu kaşıntı, böcek ısırmaları ve sokmalarına karşı oluşan ufak çaplı alerjik reaksiyonlar sonucu görülebilen acı ve şişmeleri rahatlatmak için kullanılabilmektedir. Bu böcekler arı, sivrisinek, kene ve örümcekleri içerir. Kalamin denizanası ısırığı nihayetinde meydana gelen kaşıntı ve acı gibi hafif alerjik reaksiyonlarda da işe yaramaktadır. Isırık ya da sokma gibi hallerde, daha ciddi reaksiyonlar görülürse derhal bir doktora danışılmalıdır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Göz çevresi kırışıklıkları nasıl geçer? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?