Ceviz lekesi elden nasıl çıkar?

Ceviz lekesine karşı alınabilecek önlemler arasında eldiven giyilmesi gösterilse de eldivenler çok faydalı olmamaktadır. En iyi yönte...

 

İnsanları rahatsız eden durumlardan bir tanesi de ellere bulaşan ceviz lekesidir. Bulaşması gayet kolay olan ceviz lekesini çıkarmak bir hayli zor olabilir. Ellere geçen ceviz lekesinin bu kadar zor çıkmasının nedeni cevizin yapısında yer alan yeşil kabuk bölümünün yağlı boya etkisi meydana getirmesidir. Cevaz kabuğunun yeşil kısmı benzer yağlı boya gibi cilde yapışır ve bu sebeple de çıkarılması zorlaşır. Ayrıca o neden ile birçok birey ağaçtan ceviz toplamak istememektedir. Çünkü ele bulaşan ceviz lekesi bir zaman sonra kararmakta ve çok kötü görüntüye neden olur. Ama doğru yöntemlerin uygulanması sonunda ceviz lekesinden de kurtulmak mümkün hale gelir. Bunu yapmak için ceviz lekesine karşı önceleri önlemler alınmalı veyahut bulaştıktan sonra doğru yöntemler ile elden çıkarılmalıdır.

Ceviz lekesine karşı alınabilecek önlemler arasında eldiven giyilmesi gösterilse de eldivenler çok faydalı olmamaktadır. En iyi yöntem olarak ceviz toplanmaya başlanmadan önce ellere kil yahut çamur sürülmesidir. Ellere kil veya çamur güzel biçimde ovularak sürüldüğü zaman ceviz lekesi ele geçmemektedir. Bu etkili yöntem yaygın olarak kullanılır. Ama herkesin kil veyahut çamur bulamaması sözü edilen olabilir. Bundan dolayı de çok kimsenin ellerine ceviz lekesi bulaşabilmektedir. Bunun geçmesi de sirke yardımıyla mümkün olur. Yalnızca sirkenin doğru biçimde kullanıması gerekir.

 

Ellere bulaşan ceviz lekesini sirke yardımıyla temizlemek gayet kolaydır. Öncelikle bir kap içine su ve sirke konularak karışım elde edilir. Daha ardından eller bu kap içine sokulur ve takribî üç dakika kadar beklenir. Daha ardından eller bir pamuk yardımıyla iyi bir biçimde ovalanarak temizleme işlemine devam edilir. En son olarak da pamukla ovalanan eller suyla yıkanarak temizleme işlemi sonlandırılır. Ek olarak buna ek olarak bir pamuğa veyahut beze sirke dökülüp eller silinerek de ceviz lekesinden kurtulmak mümkündür. Kişiler nasıl istiyolarsa sikeyi öyle kullanarak ceviz lekesinden kurtulabilmektedirler.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Oruç tutarken acıkmamak için ne yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?