Saten boya nasıl temizlenir?

Bilhassa ev duvarlarında kullanılan saten boya, ev hanımlarının sorularını da yanında getiriyor, çünkü yapılabilecek yanlış bir temiz...

 

Evlerde, iş yerlerinde ve toplum içerisinde kullanılan mekanların duvarlarında çoğu zaman kullanılan saten boyanın temizliği kolay gibi görünse de dikkatli olunması gerekli olan önemli noktalar vardır.

Bilhassa ev duvarlarında kullanılan saten boya, ev hanımlarının sorularını da yanında getiriyor, çünkü yapılabilecek yanlış bir temizleme yöntemi bile duvarların canlılığını kaybetmesine, solmasına ve kötü görüntülerin oluşmasına nedden olabilecektir. Bunlar görüntüler de bilhassa ev hanımları ve ev içerisinde yaşayan bireylere rahatsızlık verecektir. Saten boyaların temizlenmesi işleminde dikkatli olunması gerekli olan püf noktalardan bir tanesi de duvarların üzerinin fazla ıslak bırakılmamasından geçiyor. Çünkü saten boya her ne kadar suyu üstünde tutmama özelliğiyle bilinse de işin esasen plastik boyalara göre azıcık daha emici özelliği bulunuyor. Saten boyaların üstünde kalan suyu emmesi, boyanın şişmesi kabarması ve benzeri olayların oluşmasına neden olur, o yüzden saten boyalar kolay temizlenebilme özelliği göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır.

Saten boya ile boyanmış duvarları temizlemek için en fazla kullanılan yöntem suya karıştırılmış bir nebze deterjan ile bir sünger veyahut bez yardımıyla temizlemektir. Lakin temizleme işlemi bitince negatif sonuçlar doğmaması için muhakkak durulanmalı ve hemen sonrasında iyi bir biçimde kurulanmalıdır.

 

Bu tür duvarların temizlenmesinde bazı markalarda ki ürünlerin ve çamaşır sularının kullanılması çok tavsiye edilmez, çünkü kullanılan çamaşır suyu ve benzeri ürünler boyanın renginin zaman geçtikçe bozulmasına ve solmasına yol açmaktadır. Son olarak duvar temizlikleri için özel üretilen temizleyici maddeleri kullanmak, duvarlarınızın güzel görünmesi için çok çok iyi bir çözümdür.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Garaj nasıl düzenlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?