İnsülin direnci nedir?

Doktorlar tarafından önerilen düzenli egzersiz ve diyet planlamasına sağdık kalındığında bu hastalığın risklerinin azaltılmış olur. Ç...

 

İnsülin, kan şekerini kullanan kas, yağ ve karaciğer gibi dokulara kan şekerinin alınmasını sağlayan pankreastan üretilen hormondur. İnsülin direnci ise bu hormonun görevini yerine getirememesi sonucu oluşur.

İnsülin Direnci Belirtileri

Depresyon gibi ruh durumu bozuklukları,

Odaklanma sorunları, uykulu ruh durumu, özel olarak yemeklerin ardından,

Aşırı kilo alma, ve sürekli acıkma,

Yorgunluk, halsizlik,

Kan şekeri seviyesinin yüksek olması

İnsülin Direnci Tedavisi

Doktorlar tarafından önerilen düzenli egzersiz ve diyet planlamasına sağdık kalındığında bu hastalığın risklerinin azaltılmış olur. Çünkü amaçla vücut organlarının etrafındaki yağ düzeyi azaltılarak insülin görevini yerine getirir ve yeni insüline ihtiyaç kalmayarak insülin üretimi azaltılmış olur. Diyet, çoğunlukla Akdeniz tipi diyet önerilmektedir. Bu diyette bol yeşillik, kuru yemiş, zeytinyağı ve zeytinyağlı sebze yemekleri vardır. Beyaz ekmek, pirirnç, patates, üzüm gibi gıdalar hassaten şekerli yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Egzersiz, Günlük yarım saatlik benzer tempoda kalarak yürümek iyi gelebilir. Tedavi için gereken şeyleri yapmadan önce kesinlikle doktora danışılmalı, doktor tanısı konup önerilen diyet ve egzersiz planlaması yapıldıktan sonra uygulamaya geçilmelidir. Muhakkak kendi başına ilaç almamalı bu ağrı kesici bile olabilir, bu tarz hastalar her şeyi doktor gözetimi altında yapmalıdır.

 

İnsülin direnci olan dokularda kan şekeri yani glikozun dokuya alınıp kullanılması çok zor olduğundan vücut metabolizması iç denge oluşturarak pankreasın daha çok insülin üretimini gerçekleştirir. İnsülinin fazla salınması ise açlık hissine yol açarak kişide daha çok yeme ile beraber kilo alma görülmektedir. Daha çok yeme ve insülin miktarının kullanılamayıp birikmesiyle obezite, hipertansiyon, şeker hastalığı gibi hastalıklar gelişir.

İnsülin Direnci ve Şeker Hastalığı(diyabet)

İnsülin direnci bir hastalık değildir ve incülin direnci değeri yüksek kişilerde diyabet hastalığına yakalanma riski fazladır. Benzer zamanda, hipertansiyon (yüksek tansiyon), damar sertliği, kan yağları bozuklukları, karaciğer yağlanması gibi hastalıklara da zemin hazırlar. Normal insanda 1 birim insülin 30 miligram insülini düşürebiliken, insülin direnci olan hastada bu oran 1 birime 10 miligram kan şekeri düşürme haline düşer. Bilhassa bel etrafında oluşan aşırı yağlanma insülin direnci ve şeker hastalığı riskinin yüksek olduğunu göstermektedir. Bel ölçüsü kadınlarda 80 cm, erkeklerde ise 94 cm üstünde olursa bu hastalıklardan şüphelenip doktor kontrolüne gidilmelidir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kış hastalıklarına iyi gelen bitki çayları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?