Hisse senedi teminatları nasıl değerlendirilir?

Bir teminat fiyatını hesaplamanın yöntemi borsacıların alım opsiyonlarınının fiyatlarını hesaplamada kullandıkları Black-Scholes meto...

 

Bir şirketin öz kaynağı varlıklarının değerinden yükümlülüklerinin değerini çıkartmakla bulunmaktadır. Dağıtılmamış karlar, adi hisse senedi, imtiyazlı hisse ve hisse teminatını içeren değişik tiplerde öz kaynakları şirket bilançolarında bulabilirsiniz. Teminatlar alım seçeneklerine benzer denebilir ama benzer değillerdir.

Temimat Fiyatlandırması

Bir teminat fiyatını hesaplamanın yöntemi borsacıların alım opsiyonlarınının fiyatlarını hesaplamada kullandıkları Black-Scholes metodunun bir başka versiyonudur. Bu model varlık fiyatı, kullanım fiyatı, risksiz faiz miktarı, varlık fiyatlarının oynaklığı ve bitime kadar olan sürenin birlikte kullanımı ile oluşur. Varlık hissesinin fiyatı alım fiyatını geçtiğinde gerçek değeri meydana gelir çünkü teminatı alım fiyatından hemen işleme alabilirsiniz ve farkı cebinize atarak hisseleri piyasa fiyatından satabilirsiniz. Zaman değeri bitim tarihinden önce gerçek fiyata ulaşma ihtimalinden türer. Zaman değeri bitim tarihinin gelmesi ile birlikte sıfırlanır.

Dikkate Alınması Gerekenler

Bir şirket teminatlarının toplu olarak hisse ve tahvillere eklenmesi ile ilgili sorunlar yaşıyor olabilir. Teminatlar yatırımcılara yükselen hisse fiyatından kar etme şansı vererek eklendikleri senetleri daha “tatlı” hale getirirler. Bu halde eğer bir açık arttırmada satılıyor ise teminatın ilk fiyatı ürünün fiyatı ve ayrılmış senedinin farkından meydana gelir. Teminatın onun sahibine olan mantıklı fiyatı eğer teminat açık arttırmada satılıyor ise oradaki azami fiyatıdır çünkü teminat satışları genellikle özel açık artırmalarda yapıldığından mantıklı fiyat ile gerçek fiyat arasında fark olabilir.

 

Hisse Senedi Teminatları

Bir hisse teminatı sahibine belli bir nebze hisseyi belirlenmiş ücretten alma yada belli bir tarihten önce alma haklarını vermektedir ama bu zorunlu değildir. Teminatlar alım opsiyonlarından birkaç yön ile ayrılırlar. Bir borsacı alım opsiyonlarını işlemeli ve alıcı bir opsiyon istediğinde başka bir piyasadan hisseleri iletmeli yahut opsiyonun “asli değerli opsiyon” içerisinde bitmesini sağlamalıdır. Bir teminatı yönetirken hisseler normal zamanda adı geçen şirketin hazine stoğundan gelir. Bu opsiyonlarda olmayan bir şeydir ve teminatların yeni hisseler oluşturarak hisse başı olan kazancı düşürmesi demektir. Bir opsiyon genel olarak haftalar ve aylar içerisinde sona erer ama bir teminat olaydan beş veya on sene sonra sona erer ayrıca genellikle hiç sona ermez. İşlemlerdeki opsiyonlar standartlaştırılmıştır. Teminatların standardizasyona ihtiyacı yoktur ve tezgah üstü piyasalarda veyahut işlemlerde alıp satılabilir.

Teminat Primi

Bir teminat bütün yada fraksiyonel sayıda hisselere çevrilebilir. Şuanki hisse fiyatının çevrim oranı ile çarpımı size teminatı işleme alırsanız elinize geçecek hisselerin toplam fiyatı olan çevrim ücretini verecektir. Teminatlar yalnızca varlık hissesinin bedeli alım fiyatının altında olduğu sürece değerlidir. Hisseyi bu teminattan almak yerine başka bir piyasa üstünden almak daha az maliyetlidir. Teminat primini teminat için ne ödediğiniz ile alım fiyatını toplayıp ondan da şuanki hisse fiyatını çıkarttıktan sonra hepsini şuanki hisse fiyatı ile bölüp 100 ile çarparak bulabilirsiniz. Prim olarak sıfır almak teminatın kırılma noktası fiyatıdır. Negatif primler teminatı işleme aldığınızda size kazanç yüzdesi olarak geri döecektir.

 
 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Muhasebeci olmanın zorlukları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?